Никола Минков: „Черният петък“ в България вече е по цял месец (ВИДЕО)
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
От бранша искат облекчаване на задълженията в договорите им и по-ниски такси
Масови фалити ще залеят Черноморието, а плажните ивици ще опустеят, ако Законът за устройство на Черноморското крайбрежие не бъде променен спешно. Това коментираха за БТА от Асоциацията на концесионери и наематели на морски плажове у нас. Концесионерите на плажове са една от основните движещи сили на летния туризъм, и ако държавата не облекчи задълженията в договорите им и не промени забраните, ограниченията и неравнопоставеностите, въведени им от досегашната правна уредба, интересът към стопанисването съвсем ще заглъхне, а ивиците у нас ще останат безстопанствени, пусти и затънали в боклуци, заявяват от организацията.
Според тях за последните няколко години заради драстичното покачване на концесионните такси и утежняващите задължения повече от десет концесионери са оставили ивиците си. На практика се получава така, че стопаните не получават печалба. Не могат да си възвърнат инвестициите, не могат да си платят таксите и пазарът ги изхвърля, заяви председателят на Асоциацията Иво Стефанов.
Повече от 70 били неохраняемите плажове миналата година у нас. Още по-голям бил проблемът, че именно заради високите такси и при сегашните условия никой не се явявал на конкурси. От четири години по Черноморието няма нито една нова концесия за плажна ивица, заяви Стефанов. Той обясни, че концесионните такси съставляват едва половината от сумата, която един концесионер инвестира, за да изпълни минималните изисквания за поддръжка на ивицата.
Малко на брой нови стопани са намирани чрез търгове за наемане, но и за тях няма върволица от кандидати. Стефанов обясни, че ограничения за стопаните на морски плажове са въведени през март 2013 година от предното правителство, но те засягали и тези при заварено вече положение. Договорите за концесия са сключвани при едни условия, а после многократно бяха променяни едностранно от държавата, което не е справедливо, подчерта концесионерът на северния плаж в курорта "Слънчев бряг" Сава Чоролеев.
Сега концесионери и наематели чакат приемането на новите промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Те вече са разгледани в две ресорни парламентарни комисии и до няколко седмици трябва да бъдат гласувани на първо четене в Народното събрание.
Депутатът от БСП Димчо Михалевски каза, че предложените промени отговарят на исканията на бранша. Предложенията до голяма степен връщат старите положения в закона - преди пренаписването му от бившите управляващи. Едно от тях е промяна на свободната зона от 50 до 30 процента в зависимост от категорията на плажа.
Проектът за промени връща и старото положение - обектите могат да са 2 на сто, но не от активната, а от цялата площ на ивицата. Най-значимата промяна всъщност била създаването на различни категории плажове - плажове на национални курорти, на населени места, на къмпинги и т.н. Целта е концесионните такси и наемите да се определят в различен размер. Сега те зависят само от площта на плажа и това е причината никой да не проявява интерес да стопанисва ивиците извън големите градове и курорти.
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб