БЕХ подписва тайно споразумение с "Уестингхаус" за 7-и реактор в "Козлодуй"

БГ Бизнес

Американската компания ще придобие 30% от акциите на дъщерната компания на АЕЦ-а

При пълно информационно затъмнение - дни преди да встъпи служебен кабинет, държавата в лицето на Българския енергиен холдинг (БЕХ) подписва тайно споразумение с американската „Уестингхаус” за строежа на седмия реактор в Козлодуй. Цената на проекта е над 5 милиарда долара. Сделката се очакваше да се подпише този следобед между „Уестингхаус Илектрик” и АЕЦ „Козлодуй”.

Акционерното споразумение трябваше да стане факт в четвъртък следобед, но все още не е подписано. Очаква се това да се случи в петък, като медиите не се предвижда да бъдат поканени.

Според споразумението, американската компания ще придобие 30% от акциите на дъщерната компания на АЕЦ „Козлодуй", която отговаря за изграждането на 7-и блок. Това потвърди за bTV изпълнителният директор на АЕЦ „Козлодуй” Иван Генов.

Изглежда нагласите са били документът да влезе в сила още в четвъртък - веднага след подписването му. Изненадващо обаче от Минситерския съвет обявиха, че споразумението трябва да бъде препотвърдено от следващото правителство. Така източници на bTV обясниха нервното поведение на участниците в срещата в енергийния холдинг и отлагането на подписите за петък.

След повече от 3 часа в сградата на БЕХ, шефът на АЕЦ "Козлодуй" беше един от малкото, които не се скриха зад тъмните стъкла на колите си. И той обаче не беше словоохотлив.

„Никакви ангажименти не са поемани. 100 пъти ли да ви обясняваме - не разбирам какво е това чудо”, коментира с неохота 2Генов.

Целта на споразумението е проучвания за финансирането и лицензирането на 7-и блок, които ще продължат 9-10 месеца. И ако според шефа на централата не става въпрос за финансови ангажименти, енергийни експерти от опозицията прогнозират, че сумата за проучваниято може да набъбне до десетки милиони левове.

Совалките между БЕХ, енергийното министерство и представители на „Уестингхаус”, станаха интензивни след посещението на президента на компанията Дани Родерик у нас. Той потвърди пред bTV - цената на реактора е 5 милиарда щатски долара. Реакторът може да заработи най-рано през 2024 г.

Какво се случва със споразумението за 7-и блок? Според източници на bTV, пътвоначалният план проучванията за финансиране да започнат едва ли не от днес е объркан от ново решение на кабинета. В късния следобед дойде съобщение от Министерския съвет, в което се казва:

„Акционерното споразумение влиза в сила след одобряване окончателно от следващото правителство, включително финансов модел и на Договора за проектиране, инженеринг, доставка и строителство Подготовката на последните два документа все още не е стартирала”.

Процедурите около 7-и блок остават изключително непрозрачни. Детайли около предварителното споразумение ще има едва след като бъде подписано.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст