
Златото достига рекордно високи стойности, докато доларът се срива
Инвеститорите се насочват към така наречените защитени активи
Румен Гечев и Мартин Димитров се обединиха около тезата, че най-виновен за кризата е Банковият надзор.
Българската банка за развитие е финансирала фирми, които са си приключили дълга към КТБ. Нейната цел е да стимулира износа, малките и средните предприятия, иновациите, а вместо това е дала десетки милиони, за да рефинансира този или онзи.
Това заяви в предаването „Лице в лице” депутатът от БСП Румен Гечев. Той и Мартин Димитров от Реформаторския блок се обединиха около това, че трябва да стане ясно кои са кредитополучателите от банката.
„Като говорим за права и морал – българските данъкоплатци и държава не са направили тази банка (Българската банка за развитие), за да рефинансира този или онзи”, коментира Гечев.
Димитров пък допълни, че държавните фирми са държали парите си в КТБ при 2-3 пъти по-ниски лихви от стандартните. „Това намирисва на голяма схема, трябва да има прокурорска проверка”, настоя реформаторът.
Думите му бяха подкрепени от колегата му от левицата, който заяви, че трябва да се разбере защо държавни фирми от основните сектори са си държали парите в КТБ - кой им е наредил да си сложат парите в КТБ и да финансират КТБ.
„Много хора искат да забравим тази тема”, подчерта Мартин Димитров и допълни: „Трябва да се опитаме да развалим прихващанията и да си ги върнем тези пари”. Според него сега е важно да отпадне банковата тайна за банка с отнет лиценз. „Всички депозити и най-вече кредити трябва да станат публично известни”, подчерта още реформаторът.
И двамата депутати се обединиха около тезата, че най-виновен за кризата в КТБ е Банковият надзор.
Гледайте целия разговор във видеото:
Инвеститорите се насочват към така наречените защитени активи
Специализиран семинар по темата ще отговори на най-важните въпроси
Тази година ще пазаруваме по-скъпо спрямо 2024