1 USD
1.80361 BGN
Петрол
Bitcoin
$67,414.8

България спечели "газово" дело срещу ЕК

БГ Бизнес

Виртуалният пренос в обратна посока не е задължителен, но българският оператор вече го предлага

Дни след старта на наказателната процедура срещу България заради „Южен поток”, нашата страна спечели дело в съда на Европейския съюз за условията за достъп до газопреносни мрежи. То е образувано по иск на Европейската комисия в рамките на по-ранна процедура, съобщиха от енергийното министерство.

„Министерството на икономиката и енергетиката и „Булгартрансгаз“ ЕАД определят като изключително важно продължаването на обективното и експертно взаимодействие с ЕК в рамките на всички възможни механизми и процедури, включително и при въпросите за функционирането на газовия пазар”, се посочва в официалното съобщение на МИЕ.

Процедурата е стартирана през юни 2009 г. и е преминала в съдебна фаза през 2012 г. Мотивът е, че българският газопреносен оператор, „Булгартрансгаз” ЕАД, не предоставя услуги за виртуален пренос на газ в обратна посока („backhaul”) по транзитната газопреносна мрежа. Това според ЕК е нарушение на правото на ЕС.

Услугите за виртуален пренос на газ в обратна посока се изразяват в салдиране от страна на газопреносните оператори на количествата природен газ договорени за пренос в двете противоположни посоки.

От количествата договорени за физически пренос в едната посока се приспадат договорените количества за пренос в обратна посока. В резултат физически се пренася само количеството газ, представляващо разликата между тях.

Изработената от експерти от МВнР, МИЕ и „Булгартрансгаз” позиция на нашата страна е, че в разпоредбите на ЕК и цитирания в наказателната процедура Регламент (ЕО) №715/2009 не е посочено изрично, че газопреносните оператори трябва да предлагат тази услуга.

Независимо от това, „Булгартрансгаз” ЕАД вече предлага виртуалния пренос в обратна посока, посочват от МИЕ. Всеки ден на страницата на компанията се публикува актуална информация за предоставянето на виртуален обратен поток в точките на междусистемно свързване Негру Вода/Кардам (границата с Румъния) и Кула/Сидирокастро (на границата с Гърция).

Разработен е и цялостен входно-изходен тарифен модел, регламентиращ реда и начина на определяне на тарифите за обратен виртуален капацитет. „Булгартрансгаз” работи активно за постигане на необходимите споразумения със съседните оператори на преносни системи – в Гърция и Румъния, тъй като за ефективни сделки е необходимо и те да предлагат услугите по виртуален обратен пренос, уточняват от МИЕ.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии