Американски инвеститор проявява интерес към газопровода "Северен поток 2"
Евентуална американска собственост върху "Северен поток 2" ще осигури лост в мирните преговори с Русия, според него
Действията на българската държава за задържане на цените на тока раждат съмнения за популизъм
Въпреки че от т. нар. февруарски протести срещу монополите и високите цени на тока през 2013 г. мина повече от година, темата все пак засяга всички граждани. Действията на държавата за задържане на цените на тока и заплахите за отнемане на лиценза ЕРП-тата пораждат съмнения за популизъм.
Миналата зима, по време на протестите в България, в Албания се случи нещо, което така и не попадна в българските медии. Държавата отне лиценза на ЧЕЗ, замрази активите и изгони компанията от страната. Целта беше понижаване на сметките за ток.
„Като цяло цените не се промениха след отнемането на лиценза на ЧЕЗ. Те не се увеличиха, но не се и понижиха”, коментира албанският разследващ журналист Бесар Ликмета в предаването „120 минути” по bTV.
Неговата последна сметка за ток е на стойност около 50 евро. „Правя обаче уговорката, че аз съм журналист, който работи много и не прекарва много време у дома. Живея сам, така че не съм представителна извадка. Ние имаме фиксирана цена до 300 киловата, която след изразходването на това количество скача двойно”, поясни Ликмета.
ЧЕЗ приватизира албанското държавно дружество през 2009 г. и приватизационното споразумение включва намаляване на загубите по мрежата и по-добра събираемост на задълженията. Албания е страна, която внася ток, а не произвежда всичко у дома. От ЧЕЗ се очаква и да редуцира високата цена на вноса и да покрие част от високите разходи по този внос, разказа журналистът.
„ЧЕЗ обаче не успя нито да намали загубите, нито да повиши събираемостта на задълженията, което доведе до скок в цените с повече от 50% в края на 2012 г.. Така албанската държава трябваше да финансира албанската електрическа компания, която да покрива вноса. Това доведе до нови заеми, които бяха удар за бюджета”, допълни Ликмета.
По думите му, албанската енергетика е натрупала огромен дълг по отношение на енергийния сектор, особено държавните дружества. „Затова сега се обсъжда увеличение на цените, но министерството на икономиката отрече, че това ще се случи”, смята журналистът.
„В момента правителството обвинява ЧЕЗ за огромни щети, а компанията обвинява властите и иска обезщетение за около 200 млн. евро. Случаят е в арбитражния съд, но социалистическото правителство в момента иска да преговаря и да разреши въпроса извън съдебната зала. Но засега нямат особен успех”, обясни още той.
Евентуална американска собственост върху "Северен поток 2" ще осигури лост в мирните преговори с Русия, според него
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Производството на мляко достигна 160,8 милиона тона през 2023 г.