Болници и заводи се задъхват заради затворената КТБ

БГ Бизнес

Трезорът на Цветан Василев бил предпочитан от оръжейната промишленост

Справка по закона за достъп до информация показва, че почти всички министерства са изпълнили изискването концентрацията на парите им в една банка да е под 25%. И тук, както се казва, дяволът е скрит в детайлите (как стигнахме до тях - вижте ТУК).

Ето и един пример: държавното дружество „Х" разполага с 3 млн.лева, така максималният му депозит в една банка трябва да е до 750 хиляди лева. Ако обаче дружеството изтегли кредит за 2 млн. лева от същата банка,
формулировката "нетна експозиция" всъщност позволява на дружеството да депозира значително по-голяма сума, стига да изтегли и по-голям кредит.

Така дружеството Х вече може да вложи в една банка 2 млн. лева и без да нарушава ограниченията за концентрация.

Оказва се че банката на Цветан Василев е една от малкото, които финансират оръжейната индустрия. Така, например, 34.04% от депозитите на Министерството на отбраната са в КТБ, но същевременно формално са изпълнили изискванията да не надвишават ограниченията от 25 на сто.

При други, отклоненията са до 3%, които трябва да се коригират в рамките на месец.

Застрашен отрасъл

Във военния завод Русе работят 650 души. Маргарита и съпругът й са тук повече от 35 години. Заплатите за този месец са осигурени, но спестяванията им са останали блокирани.

„Разчита човек на тези парички... ще се лишим от тези неща, които сме мислили, ще отложим ремонтите за по-късно, за по-нататък..”, казва тя.

Най-много обаче се трвожи за жилищния кредит на дъщеря си - няма да могат да й помагат.

„Живеят на кредити, защото заплатите им не стигат и някои са се видели в чудо да търсят пари назаем, като обещават, че щом се отвори банката, ще се разплатят”, описва ситуацията синдикалният лидер на КТ „Подкрепа” Стоил Георгиев.

Дружеството не може да намери друга обслужваща банка. Причината: чуждите трезори се пазят от работата с оръжейната промишленост.

„Нямаме пари с които да продължим финансирането на договори, които ние сме ги сключили. Клиентите ни не ни чакат”, казва изпълнителният директор Кръстю Кръстев. По думите му договорите на предприятието са за 50-80 млн. лева само през тази година.

Оказва се, че над 90 % от фирмите в оръжейната промишленост са работили с банката на Цветан Василев.

Не са само военните заводи

Заради блокираните си сметки в КТБ най-голямата болница в Североизточна България "Света Марина Варна" също е застрашена. Лечебното заведение вече има натрупани задължения към доставчици на консумативи и медикаменти за около 7-8 милиона лева. Толкова е и сумата, блокирана в затворената банка.

„Ние в момента имаме възможност да се разплащаме, но самите сметки са в КТБ и няма как да се разплатим с фирмите-доставчици”, обяснява директорът по лечебно-диагностичната дейност проф. Валентин Игнатов.

Тук работят 1700 души заплатите за този месец са гарантирани. Болницата има сметки и в други банки, по които вече се правят преводите. Парите в тях обаче не стигат, за да се покрият всички задължения.

Защо са влагали там?

КТБ е била предпочитана заради по-високата доходност. Събирането на всички яйца в една кошница, образно казано, обаче си носи и рисковете.

Според инициативен комитет от вложители начело с бившия културен министър Вежди Рашидов, кризата с КТБ е предизвикана от действие или бездействие на държавата и регулатора.

Затова вложителите с над 100 хил. евро в КТБ ще си търсят правата в Съда по правата на човека. Инициативният комитет се кани да наеме чужда адвокатска кантора. Преди това обаче ще трябва да мине през родната съдебна система.

  • Делото "КТБ" започва на 13 декември в спецсъда
  • Няколко хиляди страници по-късно, ще има ли възмездие за КТБ?
  • Иво Прокопиев: КТБ струва две години работа на цялата държава
  • Корнелия Нинова: „Моделът КТБ” е огледалото на прехода
  • Съдия Виржиния Петрова ще гледа делото за КТБ
  • Адвокатът на Цветан Василев: Не очакваме справедлив процес
  • Прокурорът по делото „КТБ”: Пеевски не е сред обвиняемите, както и Путин и Обама не са
  • Прокуратурата подробно разказа как Цветан Василев се възползвал от парите на КТБ
  • Делото „КТБ” влезе в спецсъда
  • Днес трябва да излезе многотомникът „Обвинителен акт за КТБ”

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст