Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Над 270 000 работни места планирани да бъдат разкрити през следващите няколко години
Пет процента ръст на заетостта в България през следващите пет години, прогнозира социалният министър Хасан Адемов. До 2018 г. ще бъдат създадени нови 270 000 работни места, като, както и сега, в бъдеще ще се търсят също IT-специалисти, инженери, лекари, медицински специалисти.
След 5 години най-много работни места ще има в икономическите дейности търговия и ремонт на автомобили, образование, строителство. Най-привлекателни ще бъдат професиите в производството и разпределение на енергия, финанси и застраховане, разпространение на информацията. Между нуждите на пазара на труда и привлекателността на тези професии обаче има разминаване.
И след 15 години най-предпочитаните сектори ще се запазят относително без промяна. Прогнозата е на Социалното министерство и е изготвена на математически принцип и не отчита политики, които биха повлияли на тенденциите.
Заради старият автопарк на българина или заради по-големия брой коли у нас ще имаме нужда от специалисти при търговията и ремонта на автомобили и мотоциклети. Секторът, обаче не е сред най-атрактивните. Като собственик на сервиз, Атанас Гайдеров изпитва най-големи трудности с намирането и задържането на кадри. „Претупват работата, за мен 99% свършена работа не е свършена работа”, казва той.
Сред най-атрактивните сектори през следващите 15 години се очертава финансите и застраховането. Това е най-желаната специалност сред студентите на Икономическия университет. Третокурсниците по финанси и счетоводство с преподаване на английски език се радват, че професията им е перспективна. „В България, повечето хора смятат, че за да успеят, трябва да учат право или медицина. Аз нямах интерес и затова се насочих към финансите”, споделя студентката Гергана Стаменова. „За заплата не знам, но искам да е работа, която да е удовлетворяваща - свързана със счетоводство, като финансов анализатор, в банка или международна фирма”, допълва Цветелина Антова, която също следва в УНСС.
Според прогнозите на Социалното министерство за близо 9% от новите работни места ще са нужни хора с начално и основно образование, за 70% ще се иска средно, а за 20% - висше. „На практика в този сегмент има свръхпредлагане. И това актуализира отново темата за броя на университетите и потребностите на пазара на труда”, коментира министър Хасан Адемов.
Прогнозите са, че висшето образование ще дава 90% гаранция за намиране на работа, средното - 70%. Тенденциите у нас не се различават от общите за целия Европейски съюз. Това означава, че в условията на свободен трудов пазар, България ще е изправена пред предизвикателството да задържи кадрите, от които има нужда.
Към момента проучванията на ведомството показват, че най-много работни места се откриват в сферата на информационните технологии, административните и обслужващи дейности, търговията, продажбите и производството. Сред най-търсените специалисти са програмисти, инженери, лекари, учители, консултант продажби, оператори на машини, шофьори, сервитьори и готвачи.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи