НАП ще ни уведомява с писма или телефонни обаждания за необявени или неточно декларирани доходи
Агенцията ще се свърже с лица, за които са установени неточности в декларираните данни
Президентът на „Уестингхаус" Дани Родерик определи строителството на американския реактор като защита срещу икономически проблеми от геополитически характер
Докато Брюксел разширява санкциите срещу Русия, във вторник в България пристигна президентът на американската корпорация "Уестингхаус". Дани Родерик заяви пред bTV, че е дошъл, за да се информира лично за ситуацията у нас и напредъка в плановете за строеж на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" по американска технология.
Ако човек слуша политиците ще си помисли, че изграждането на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" е бърза и лесна работа, но да построиш и пуснеш в експлоатация чисто нова мощност и то в централа, където вече работят два по-стари и напълно различни блока, е сложно и скъпо начинание.
Една централа не е само реактор и турбина. Интересно е каква част от цената на блока, който предлагат от "Уестингхаус", е само за базовия модел. Включва ли спомагателните съоръжения като химическо оборудване, хранилище за отпадъци в процеса на производство и много други неща, които ще трябва да се строят тепърва, ако на една площадка заживеят руска и американска технология.
Дани Родерик в интервю за Светослав Иванов
- Г-н Родерик, добре дошли в България, но се опасявам, че идвате малко късно. Защото правителството подаде оставка, освен ако нямате някаква друга цел да сте тук?
- Знаете ли, трябва да разберем, че проектите, свързани с ядрената енергетика като този, които искаме да реализираме в България, ще оцелеят и ще преминат през няколко различни правителства. Проектът за 7-ия блок включва 10 години срок, в който да се лицензира и изгради и 60 години, в които ще се експлоатира. Ние се опитваме да получим уверения, че всички проекти като този имат по-дълъг жизнен цикъл от всякакви политическите промени, които ще бъдат определени от хората в България.
- Нека ви задам най-простия въпрос. За какво ни е да строим чисто нов блок, било то и последно поколение във вече съществуваща руска ядрена централа?
- Причините са няколко. Една от тях е новата европейска директива, която изисква от всички страни-членки на Европейския съюз да разнообразят технологиите си, защото както показва ситуацията в Украйна, ако имаш само един доставчик на реактор, поддръжка или гориво и нещо се случи в отношенията ви и той заплаши, че ще спре доставките, тогава трябва да имаш алтернатива. Диверсификацията е нещо нормално.
- Разбирам, но тук идва въпросът за цената. Първоначалната цена на блока е 5 милиарда долара, нали? Колко ще струва обаче допълнителното оборудване?
- В проектната фаза, в която се намираме ние не строим и не купуваме оборудване. Това е различно от начина, по който беше договорен проекта "Белене". Там имаше договори чрез които много хора започнаха да получават пари за оборудване. Ние не работим така. Нашият подход е много прагматичен и последователен - лицензиране, финансиране, структуриране на целия проект преди да дойде фазата за закупуване на оборудването. Тогава можем да кажем, че половината от стойността на проекта е за оборудване. "Уестингхаус" работи в България от 25 години и имаме представителство тук. Ние желаем тази компания да се развива, но също желаем да поканим и други български доставчици. Всичко това ще бъде включено в ценообразуването на оборудването и цената ще е фиксирана чрез договор. Веднъж след като цената се определи няма да има риск за допълнителни средства.
- Въпросът с допълнителните средства е аргумент за противниците на вашия проект. Има опасения, че цената ще се увеличи именно с оборудването, което ще е нужно за синхронизацията на руската система с новия блок.
- Това изобщо не отговаря на истината. Ние също работим в "Козлодуй" от много години и добре разбираме какво представлява централата, както и всички нейни силни и слаби страни. Не забравяйте, че нашият реактор като дизайн е създаден след събитията във "Фукушима" и е планиран така, че да издържи силни земетресения, загуба на мощност и прочее. По отношение на сигурността, реакторът AP1000 е най-високият клас, който може да има една държава. Това е глобално приета технология, която в комбинация с експертизата и опита на хората, които работят в "Козлодуй", мисля, че ще направи прехода възможен.
- Според някои български експерти трябва да видим работещ реактор AP1000 преди да правим подобен проект в България. Какво бихте им отговорили?
- Мисля, че все още няма и работещи реактори като тези за проекта "Белене". Те също се изграждат. През следващите 12 месеца ще можете да видите първият реактор AP1000, който ще влезе в експлоатация. Времето, което ще ни е нужно за лицензирането, уточняването на детайлите по финансирането ще ни позволи да пуснем още четири блока в различни точки на света преди да започнем строеж в България.
- Бихте ли построили реактора без държавни гаранции?
- Това е въпрос, който засяга най-вече България. Най-важното е, че страната няма да плаща нищо по време на строителството. Това ще стане, след като блока започне да функционира и да генерира приходи и печалби. Това ще обсъждаме по време на следващата фаза на проекта - какви са вариантите. Ако има пари, които да са на разположение срещу заем с ниска лихва, това няма да изисква никаква форма на гаранция и така ще реализираме проекта. Но като цяло видовете гаранция, за които говорим, нямат нищо общо с тези, които наблюдаваме при проекта "Белене". Тоест, в споразумението което имаме в момента, няма държавни гаранции.
Агенцията ще се свърже с лица, за които са установени неточности в декларираните данни
На 12 декември се очаква да има решение за влизането на България и по суша
През тази година стойността на криптовалутата е нараснала двойно