16 000 тона храна тръгнаха към най-бедните

БГ Бизнес

България получи 34 млн. лв. от ЕС, за да осигури продукти от първа необходимост

 

Повече от 16 000 тона храни, осигурени по програма „Благотворителност” на Европейския съюз, тръгнаха към най-бедните с първия транш за раздаване на хранителните пакети. България получи 34 млн. лв., за да осигури продукти от първа необходимост.

Началото на кампанията беше дадено официално в един от столичните пунктове и ще продължи през целият ден в над 200 пункта на Българския червен кръст в страната. Всички 336 пункта на БЧК ще отворят врати поетапно, а графиците могат да се проследят и в интернет - на сайта на БЧК например.

Още от рано сутринта пред пункта имаше опашка, хората знаеха и чакаха с нетърпение получаването на тежките 25-килограмови пакети.

Кампанията беше открита от министъра на земеделието и храните Димитър Греков, който напомни, че пакетите с помощи ще се получат на два транша. Първият стартира днес и приключва в края на месеца, а вторият стартира от началото на декември. До края на годината всички над 16 000 тона храни трябва да бъдат раздадени.

Кампанията се провежда за шеста поредна година, а кръгът на хората се увеличава - до 330 000 души. Сред тях пенсионери, самотни майки, ветерани от войните.

И тази година обаче сред чакащите имаше разочаровани. Не всички, които се надяваха на помощи, ги получиха. Част от хората не бяха открити в списъците подадени от Агенцията за социално подпомагане.

„Те си мислят, че всички, които са с ниски пенсии и са социално слаби, с доход примерно под двеста и няколко лева, трябва да бъдат в списъците, а те не са. Защото, например, не са си подали документите навреме”, обясни Милена Цанова от БЧК.

Във всеки пакет има по 10 хранителни продукта от първа необходимост, сред които захар, олио, брашно. Макар че продуктите са с голяма трайност, се следят изкъсо от контролните органи, след като миналата година се завихри скандал около открита партида боб с гъгрици.

„От всеки един от складовете на БЧК в който се складират продуктите, от всяка една партида от всеки един продукт са взети проби. Всички проби са чисти”, увери изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие" Васил Грудев.

Във всеки един пакет се слагат 10 продукта - освен олио, захар и брашно, има конфитюр, вафли, но не и спагети, за които обществената поръчка беше провалена. Няма и кафе, което миналата година впечатли с високата си цена.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст