След Шенген: Правилата за шофиране в Европа се променят през 2025 г.
Страните предприемат мерки срещу емисиите, опасното шофиране и шумовото замърсяване
Идеята на проекта е да прилиат на петте континента на Земята, погледнати от въздуха
Изградени за супер богатите на огромната цена от 10 милиарда паунда, стотици призрачни изоставени острови се намират точно до белите пясъчни брегове на Дубай.
Футуристичните изкуствени острови са създадени с помощта на огромни количества пясък от Персийския залив.
Само два от тях в момента приемат туристи - Ливанският остров и курортът Анантара. Един от островите остава недовършен след финансовата криза през 2008 г. За да се задържат на едно място, за островите са използвани няколко милиона тона скали, казва The Sun.
Идеята на проекта е да прилиат на петте континента на Земята, погледнати от въздуха, разделени на отделни острови, които представляват всяка страна.
Дубай никога не е спирал да впечатлява световното население със своите бляскави и впечатляващи архитектурни идеи.
От построяването на Бурж Халифа - най-високата сграда в света, до създаването на изключителната форма на Музея на бъдещето, Дубай винаги е бил решен да надмине останалата, когато става въпрос за идеи и проекти.
Но проектът за Световните острови остави Дубай със скъп урок, че някои идеи просто са твърде големи, за да бъдат реализирани.
Изкуственият комплекс се простира на 8 км дължина и се състои от 300 празни острова, с големина от 23 000 до 83 000 квадратни метра всеки.
Милиарди бяха вложени в идеята, че Дубай може да осигури собствен остров на всяка страна, който супер богатите да посещават и да имат възможност да усетят различни култури в рамките на един град.
Глобални икони като Ричард Брансън, покойният Карл Лагерфелд и Михаел Шумахер също посетиха някои от островите. Пилотът от Формула 1 получи остров за 7 милиона долара с името "Антарктика" за своите постижения в кариерата.
Но финансовите проблеми, които обхванаха света през 2008 г., сериозно увредиха икономиката на Обединените арабски емирства - особено сектора на недвижимите имоти. Проекти за 300 милиарда долара в проекти бяха поставени на пауза или отменени.
Това беше нещастната съдба на един от най-амбициозните и уникални строителни проекти, които светът някога е виждал. Все пак популярността на Дубай като туристическа дестинация не спря. До ден днешен той се разглежда като топ дестинация за туристи, които искат да изживеят лукса и блясъка на звездите.
След финансовата криза през 2008 г. само един остров беше завършен и отворен за туристи - Ливанският остров.
Това остави този проект като единствения успешен продукт от Световните острови до декември 2021 г., когато курортът Anantara World Islands откри врати в южноамериканската част на островите.
Проектът "Сърцето на Европа" е следващата голяма идея, която излиза от Дубай, свързана със Световните острови. Всеки остров в групата "Европа" трябваше да има серия от луксозни хотели, частни имоти и плаващи вили.
Идеята е да се транспортират гостите до различни европейски дестинации, използвайки индивидуалните острови, и да се стимулира икономиката на Дубай, като се привлекат туристи.
Разработчикът, Kelindheist Group, иска да пренесе европейската култура в Дубай с копия на градове и държави като Монако, Ница, Швеция и Германия, които вече са завършени с ресторанти и хотели.
Крайната дата за завършване е насрочена за 2026 г. и стойността на проекта е 5 милиарда долара. 70% от оставащите острови вече са продадени, като все още има работа по тях.
Но разработчиците се сблъскват с голямо препятствие с изкуствените острови.
Дълго време се носи слух, че проектът за Световните острови потъва поради ерозията на пясъка, на който е построен и увеличаващото се ниво на водите на Персийския залив. Слухът стигна дотам, че компанията Penguin Marine подаде съдебен иск срещу разработчиците Nakheel с искане за анулиране на договора. Nakheel спечели делото.
Последвайте businessnovinite.bg вСтраните предприемат мерки срещу емисиите, опасното шофиране и шумовото замърсяване
Застрахователите са недоволни от планираното отпадане на тавана от 5000 лв. за конкретно обезщетение
Как вървят цените на основни стоки към момента