1 USD
1.83594 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,468.9

Стив Возняк създава софтуер за локализиране на космически боклуци

Блясък
 

Космическият боклук е опасен за успешните GPS услуги и транзакциите

Софтуер, който ще локализира космическите боклуци, създава съоснователят на Apple Стив Возняк. Мисията на Privateer е да разработи по-добро проследяване на обекти в космоса и да използва тези данни, за предотвратяване на катастрофални сблъсъци, съобщава CNN.

Новото начинание на легендарния технологичен пионер се опитва да повиши осведомеността относно непрекъснато нарастващата заплаха, породена от разпространението на отломки и боклук в космоса.  Това е заплаха, която може да унищожи сателити, които предоставят комуникационни услуги на Земята, или дори да спре космическите пътувания, посочват още от CNN.

С какво е различен Privateer?

Privateer няма да разработва блестящи нови ракети и да изстрелва хора към звездите по подобие на целите на Илън Мъск и Джеф Безос.

Вместо това компания ще се съсредоточи единствено върху борбата с надвисналата заплаха от отломки в орбитата на Земята, милиони парчета от които летят неконтролирано, заплашвайки да унищожат активни спътници, с които могат да влязат в контакт.

Това е проблем, който привлича все по-голямо внимание, тъй като броят на активните спътници в космоса се е увеличил значително през последните години.

Постоянно надвисващият риск е, че сблъсъците между обекти в космоса могат да предизвикат катастрофални верижни реакции, създавайки опасни облаци от отломки. Твърде много боклук в едно орбитално поле може да го направи безполезен. И твърде много боклук около Земята може да доведе до ден, когато изстрелването на ракета в орбита е твърде опасно.

 „По-доброто, глобално разбиране на това, което вече има в космоса, е от решаващо значение за захранването на новата космическа икономика“, казва Возняк пред CNN.

Защо боклукът в космоса е опасен?

„Много от нас не осъзнават колко голяма част от живота ни зависят от услуги, доставяни от и през космоса — GPS услуги, финансови транзакции, мониторинг на климата. Животът ни на Земята е свързан с космоса и дори най-малките отломки, обикалящи около Земята, могат да навредят и да унищожи тези критични способности за някои от най-основните аспекти на ежедневния ни живот", коментират от компанията през CNN.

Голяма част от данните ще бъдат публично достъпни. Но програмата също така има за цел да даде на сателитните оператори точна информация, която би могла да им помогне да предотвратят потенциални сблъсъци в космоса или дори да помогне за навигацията на космически кораби, които един ден биха могли да „хванат“ боклука и да го измъкнат от орбитата на Земята.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии