
Ресторант дава отстъпка, ако клиентите не използват телефони по време на хранене
В тази държава заведения започнаха все повече да прилагат тази политика
120 хил. млади хора са стигнали до съд заради задължения
Правилното разпределяне на личните финанси е трудна задача за много хора. Всеки месец започва с надежда – нова заплата, нови планове. Но още на втория ден след превода в сметката, голяма част от парите вече са разпределени: наема, тока, храната, детските нужди. И докато в началото на месеца си казваме „този път ще спестя“, реалността бързо ни сваля на земята.
Според последните данни, представени от Изследователски център „Тренд“ по време на събитието на Money.bg "Лични Финанси", 38% от българите изобщо не успяват да спестяват нищо. А от останалите само малцина заделят над 10% от дохода си.
Ключови експерти от различни сфери очертаха една комплексна и често тревожна картина на финансовото състояние на българите. Сред основните говорители са Евелина Славкова и д-р Димитър Ганев от Изследователски център "Тренд", Петър Джугански – HR експерт, и Сийка Анадолиева от Камарата на частните съдебни изпълнители.
Според изследването на "Тренд", 38% от българите изобщо не успяват да спестяват, а 16% заделят под 10% от дохода си. Само 1% успяват да спестят над 30%. Впечатляващо е, че жителите на по-малките градове спестяват повече от хората в София – вероятно заради по-ниските разходи за живот.
Нарастващата задлъжнялост също е притеснителна - 23% имат потребителски кредит, 13% – заем от роднина или познат, 7% – бърз кредит, а 6% – жилищен кредит. Все пак, 52% заявяват, че нямат никакви задължения.
В България има 120 хил. млади хора до 30г., които са стигнали до ЧСИ заради задължения. 4 хил. от тях са на възраст от 18-до 20 г. Млади хора, които все още не са завършили, но са теглили кредит, който не е погасен.
36 хил. са на възраст между 20-25 г. , а останалите 80 хил. са между 25 и 30 г.
Тези задължения най-често се трупат по договори за потребителски кредити, според Сийка Анадолиева от Камарата на частните съдебни изпълнители.
Анадолиева казва, че най-често младите теглят кредит за луксозни стоки и техника. Скъпи телефони, компютри или часовници.
Според д-р Димитър Ганев, няма регионални разлики в основните финансови затруднения на българите – проблемите са навсякъде. Въпреки това, София е на първо място по брой изпълнителни дела, което показва и по-голямата финансова активност, но и по-сериозното задлъжняване.
HR експертът Петър Джугански призова младите: „Не теглете пари за глупости, за да не станете клиенти на ЧСИ“.
Джугански сподели, че повечето млади хора имат реална представа за начална стартова заплата, въпреки това се срещат нереалистичните очаквания при стартиране на кариера:
„Много млади хора очакват заплати, които по-скоро се достигат след няколко години в професията. Тези желания често биват попарени от реалността.“
Например, за позиции, свързани с обработка на данни, началните заплати са между 2000 и 3000 лв., но хора с опит, специфични умения и работа по-комплексна дейност могат да стигнат до петцифрени суми – в левове и дори в евро.
Въпросът за желаното възнаграждение също беше засегнат:
Представените данни и коментари изграждат реалистичен, понякога суров портрет на българина и неговата връзка с парите: желанията често надвишават възможностите, кредитите се натрупват, а спестяванията – изчезват. И все пак, решението не е невъзможно. С повече информираност, активна позиция към личните финанси и разбиране за реалността, всеки може да поеме по пътя към финансова стабилност.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
В тази държава заведения започнаха все повече да прилагат тази политика
Европейски еквиваленти на тези платежни платформи вече са предложени
Китай спира поръчките на самолети на Boeing