1 USD
1.80827 BGN
Петрол
Bitcoin
$69,851.8

Да вдигнем данъците? Какво мислят общините и бизнесът

БГ Бизнес
 

От businessnovinite.bg разговаряхме със Сдружението на общините у нас и с председателят на АИКБ Васил Велев. Ето и какво казаха те

"Не трябва да се увеличават данъците, защото инвестициите в България ще намалеят", заяви пред businessnovinite.bg председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.  

Велев подчерта, че от АИКБ не подкрепят актуализацията на бюджета, а за това е причината, че тя води до свръхдефицит и ни отдалечава от еврозоната, тъй като инфлацията в България ще стане два пъти по-висока от тази на еврозоната. 

"От АИКБ сме категорично против да се увеличават данъците, защото това е една от малкото причини все още да се правят някакви инвестиции в страната", обясни той. 

Велев коментира и евентуалното увеличаване на данъците, което бе анонсирано като предупреждение преди седмица от гуверньора на Българската народна банка Димитър Радев за евентуалната инфлационна спирала. "Предупреждението е, да не се увеличават постоянните разходи, ако няма увеличение на постоянните приходи. В проекта за актуализация на бюджета е заложено увеличаване на постоянните разходи, каквито са пенсиите при това значително. До края на годината разходите са около 1,4 млрд. лв. и те ще се покрият с аванс по Плана за възстановяване и устойчивост, но тези пари ще трябва да бъдат върнати, защото те не е за пенсии, а за постоянни инвестиции. За 2023 г. тези пари ще са 3,75 млрд. лв. Ако това продължава да се случва, за да не стигнем до "Гръцкия сценарий", трябва да се или вдигнат данъците, или да се орежат разходите". 

Той бе категоричен, че за последните 12 години има изтичане на инвестиции от страната, т.е. повече приходи напускат страната, отколкото да идват в България. 

"Алтернативата е да не се правят увеличения на разходите в бюджета над приходите. Когато има ръст на икономиката, бюджетите трябва да е балансирани, ако не с излишък то поне да са балансирани. Ние хем имаме ръст в икономиката, хем имаме огромни дефицити. Това е абсолютно неправилно, защото при една рецесия, каквато не е изключена, с тези надути постоянни разходи, дефицитът ще стане още по-голям и пазарите ще започнат да ни дават кредити и после ще спрат", обясни Велев.    

Не се предвижда увеличение на данъците 

"Не се предвижда увеличение на местните данъци и такси", заяви изпълнителният директор на Националното сдружение на общините в България инж. Даниел Панов.  

От сдружението съобщиха за businessnovinite.bg, че до края на 2022 г. общинските съвети могат да гласуват размера на данъчните ставки и местните такси за следващата година. 

"До края на тази година не е възможно увеличаване на данъците и таксата за битови отпадъци. Според бюджетната процедура, данъчните закони се подготвят септември, тогава и в общините започва подготовката на местните бюджети. Ако има промени в местните данъци и размера на таксите за 2023 г. - ще следим след август", обясняват от сдружението.

Оттам допълват, че към момента като по-сериозен проблем се очертава липсата на законова възможност да бъдат индексирани договорите за строителни дейности, както и невъзможността през 2022 г. общините да ползват отчисленията, които внасят по реда на Закона за управление на отпадъците.

"Такава възможност беше дадена през 2020 и 2021 г. в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и за 2022 г. такава възможност беше гласувана, но с писма от РИОСВ общините са уведомени, че няма да им бъде предоставена тази възможност. Мотивите са, че е трябвало да имат прието решение на ОС до края на 2021 г., което няма как да се е случило, при положение, че Законът за държавния бюджет и другите данъчни разпоредби тази година бяха приети през март 2022 г.", добавят от сдружението. 

Анализът на Сдружението на общините за 2021 г. посочва, че изводът на общините, базиран на проучване, е да се подхожда предпазливо по отношение на промени на данъците и на местните такси. 

"Данните от проучването показват, че по-голямата част от приходите на местно ниво се генерират от имотите в общинския център - 97% за данъка върху недвижимите имоти и над 95% от такса "битови отпадъци"", се посочва в анализа. 

Над 64% от общините формират размера на таксата-смет, комбинирайки показатели за генерирано количество отпадъци, съобразно използваните съдовете за смет и промил върху данъчната оценка на имота. Само 35% от общините увеличават таксата за битов отпадък за 2021 г. В същото време в други 20% от общините се намаляват отделни ставки по видове имоти. Това означава, че 13% е общото нарастване на размера на битовия отпадък. 

Автор: Ирина Евгениева

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии