
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Скъпо агнешко, но от местни ферми?
Тръгваме на пазар с пенсионерката Надежда Зарчева от Враца. Току-що е получила допълнителните 100 лева за Великден заради малката си пенсия и от пощенската станция се отправя за агнешко към голяма верига магазини. Чула, че там агнешкото се предлага и за под 20 лева за килограм.
Цени на агнешкото
“Сега отивам да си купя една агнешка плешка. за козунаци, яйца, плодове, зеленчуци, каквото трябва за великденската маса”, казва Надежда Зарчева.
В кварталната месарница агнешкото е по-скъпо, не съвсем прясно, незамразено, току-що доставено разфасовано от съседно село, уверяват собствениците.
Според Веселин Крумов българското месо е една идея е по-скъпо от вносното, но българите го предпочитат и то се разпознава по качеството и по цвета.
Цената от 28,50 за килограм стряска клиентите, но повечето купуват. Някои са се записали предварително и чакат с дни, за да не останат без агне за Великден.
„По-скъпо е, да, но си личи, че месото е свежо, ние днес купуваме, няма да купуваме всеки ден, агнешкото е това, за празниците“, казва Иванка Станиславова.
Цени на зеленчуците
На пазара в района на Враца варират чувствително и цените на зеленчуците. Маруля може да намерите за левче, но и за 70 стотинки, връзката лук върви между 50 и 80 стотинки. Репичките остават сравнително скъпи – лев и двайсет. Ако пък сте любител на доматите и краставиците, там цените са в пъти по-високи, но и за тях клиенти не липсват.
„Как си обяснявате разликата в цените на пазара, не знам, това би трябвало самите търговци да го обяснят, ние купуваме това, което ни се предлага, и търсим по-евтинкото, гаранция, че за всеки е така“, казва Багра Димитрова.
Дали цените ще продължат да падат и в седмицата до Великден, търговците не смеят да прогнозират, по-скоро обратното.
„Салатите ни бяха на лев и двайсет, сега са на левче, лукът ни беше на един и двайсет, сега е на 80 стотинки, падат цените, но имаме притеснения, че за празниците цените ще се вдигнат отново, винаги покрай празниците се вдигат цените и това не зависи от нас“, добавя Соня Стаева, която е търговец на пазара.
Яйцата за Великден
Най-голямата радост на клиентите е за яйцата, чиято цена е почти двойно надолу, но зависи и от размера, дали са домашни, както и дали ще си купите няколко или цяла кора.
„За тези яйца, 30-35 стотинки е нормална цена, супер, аз мога и да си взема една кора сега“, казва купувачът Мирослав Евгениев.
Други пък само гледат и сравняват.
„Не купувам аз, домашно си имам, и зеленчуци, да, а агнешко, също, гледаме си“, Димитър Николов.
Вносният козунак е скъп, а този от кварталната фурна – поне два пъти по-евтин. Половин килограм в тази струва три лева. Но ако е с много богат и различен пълнеж, във Враца козунакът може и шест лева да стигне, докато стигне до магазина.
А пенсионерите като Надежда разчитат и на децата, за да стъкмят трапезата. И казват, че е по-важно да има кой да седне около нея. Това няма цена!
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините