Ценови войни: Най-богатият човек в Китай критикува платформите за онлайн пазаруване и правителството
За китайските бизнесмени е много необичайно да отправят публични нападки към правителството
Няма страна в Европа, която да плаща в рубли, подчерта енергийният експерт
Има много сериозни рискове, пазарът е изключително нестабилен, много динамичен. Има голям дисбаланс при доставките на природния газ. Важно е каква ще е ситуацията в Украйна и какво ще бъде поведението на Газпром. Без руски газ Европа ще е изправена пред голямо изпитание. Това заяви в предаването “Тази сутрин” енергийният експерт Васил Начев.
Той обясни, че ако има макар и нарушени доставки на газа в Европа, то България ще се оправи, но ако газът спре изцяло, то тогава ще имаме доста различна картинка.
"Руснаците изкуствено занижават доставките, така че да не могат да бъдат заредени газохранилищата в Европа. В момента никой не изпитва недостиг на газ, но не е ясно какво ще стане през зимата, това означава, че първата опасност вече е на лице", добави Начев.
"Няма как в България да влиза руски газ. Два са основните източници - втечненият газ и азербайджанският газ. Първите два танкера втечнен газ вече са изконсумирани, а с третият сега се работи, има заявени два танкера за август и септември. Въпросът идва какво ще правим през зимата", заяви енергийният експерт.
Той бе категоричен, че няма държава в Европа, която да плаща газа в рубли. Това е спекулация, за да има разделение в Европа, това е целта.
Начев подчерта, че едва след пет, шест или седем години газохранилището в Чирен ще бъде с по-голям капацитет.
Той коментира и изказването на премиера Кирил Петков по време на откриването на интерконектора Гърция-България, че страната ни е сложила края на руския монопол. "До известна степен е коректно изказването му. Интерконекторът ще заработи през септември, а ние и сега получаваме пълното количество азерски газ. Повече газ по интерконектора няма откъде да дойде".
Искам малко яснота да внеса, в момента референтната цена, която се ползва за Европа е TTF - нидерландската борса и там е 357 лв. за мегаватчас. Това означава, че ако ние внасяхме руски газ от Газпром, цената трябваше да бъде - 70%, защото 30% от формулата е спрямо нефта, каза Начев.
Той даде прогноза, за това докога ще има висока цена на газа. "До края на 2023 г., по-скоро до пролетта на 2024 г. пазарът ще бъде в това състояние. Ако разбира се войната свърши, чак след това се очаква цените да се сринат на пазара и да станат до 40 евро за мегаватчас".
За китайските бизнесмени е много необичайно да отправят публични нападки към правителството
В кои професии има най-малко кадри?
Колко харчат пушачите на година за цигари