
Цената на Евровизия: Няколкостотин евро за стая и 18 евро за бургер
Тази година посещението на конкурсът ще излезе солено за феновете
По думите му изкуственият интелект поставя нови предизвикателства пред защитата на човешкото достойнство
Папа Лъв XIV — първият папа в историята, роден в САЩ — се обърна в събота към Колежа на кардиналите за първи път след папския конклав. В речта си той заяви, че изкуственият интелект е повлиял върху решението му да приеме името Лъв XIV, предаде Business Insider.
„Усещайки се призван да продължа по същия път, избрах името Лъв XIV. Причините за това са различни, но най-вече защото папа Лъв XIII в своята историческа енциклика Rerum Novarum разглежда социалния въпрос в контекста на първата голяма индустриална революция. Днес Църквата предлага на всички съкровището на своето социално учение като отговор на нова индустриална революция и на развитието на изкуствения интелект, които поставят нови предизвикателства пред защитата на човешкото достойнство, справедливостта и труда“, заяви папа Лъв XIV.
Това обръщение не е първият път, в който Католическата църква поставя въпроса за изкуствения интелект. Още през януари Светият престол — управленският орган на Църквата — публикува обширен документ, посветен на връзката между изкуствения и човешкия интелект. В него се подчертава, че Църквата „насърчава напредъка на науката, технологиите, изкуствата и други форми на човешко творчество“, но също така обръща внимание на „антропологичните и етични предизвикателства, свързани с AI — особено значими, тъй като една от целите на тази технология е да имитира човешкия разум, който я е създал“.
Предшественикът на Лъв XIV — папа Франциск — също се изказа по темата за изкуствения интелект в послание, публикувано от Светия престол през януари 2024 г.
„Бързото разпространение на поразителни иновации, чието функциониране и потенциал са извън възможностите на повечето от нас да ги разбират и оценяват, се оказа едновременно вълнуващо и дезориентиращо. Това неминуемо води до по-дълбоки въпроси за природата на човека, за нашата уникалност и за бъдещето на вида homo sapiens в ерата на изкуствения интелект. Как можем да останем напълно човешки същества и да насочим тази културна трансформация към добро?“, каза папа Франциск.
Той добави и че в този момент от историята, който рискува да стане богат на технологии и беден на човечност, нашите размишления трябва да започват от човешкото сърце.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Тази година посещението на конкурсът ще излезе солено за феновете
Двете страни се споразумяха САЩ да намалят митата от 145% на 30%, а Китай ще свали налозите от 125% на 10%
Промените са насочени към привличане на дългосрочни жители, инвеститори и специалисти