1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,854.2

Улрик Кнудсен, зам.- генерален секретар на ОИСР: Преговорите за влизане на България в организацията ще продължат с години

Улрик Кнудсен, зам.- генерален секретар на ОИСР: Преговорите за влизане на България в организацията ще продължат с години
 

Интервю на Златимир Йочев със зам. генералният секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие Улрик Кнудсен за "Тази сутрин"

Зам.-генералният секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, за това кога България е готова да се присъедини към Клуба на богатите, както е известно обединението, в което членуват предимно страни с развита икономика

Интервю на Улрик Кнудсен, зам.-генерален секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

Кога България ще стане член на ОИСР

Останах с впечатлението, че в политическите среди и в обществото в България има силен консенсус за членството на България в ОИСР. Мога да Ви кажа, че и от наша страна очакваме с нетърпение процеса на присъединяване. Всички се вълнуваме за това историческо събитие. Пътните карти за присъединяване бяха приети от всички в петък в Париж и сме тук за начало на преговорите за присъединяване. Всички сме оптимистично настроени.

Правителството в момента се разклаща. Министър-председателят може да загуби мнозинството си в парламента. След 3 пъти избори през 2021 г., смятате ли, че сега е правилният момент да се присъединим към ОИСР?

Смятам, че щом става дума за демокрации – а ние в ОИСР сме общност от демокрации – това е част от живота. Има избори, има правителства в малцинство, коалиционни такива в цялата ОИСР. Докато има силен консенсус и мнозинство в България, искащо членство в ОИСР, трябва да продължим, да започнем преговорите за присъединяване. Животът продължава въпреки политическите смущения. И в държавите членки това се случва всеки ден. Знам, че са натоварени дни за българските политици и журналисти, но трябва да погледнем в дългосрочен план. Преговорите сигурно ще продължат няколко години и за всички държави в присъединителния процес вероятно ще има избори междувременно.

Честно споделете, според Вас България готова ли е за клуба на богатите?

Смятам, че ще бъде готова. 38 държави членки решиха в петък, че България, наред с Хърватия, Румъния, Бразилия и Перу са готови да започнат преговори по присъединяване. Това решение нямаше да бъде взето, ако 38-те държавите членки не смятаха, че България е готова за членство в ОИСР. Но сега трябва да преминем през много обстоен процес през 25 различни комисии. Ще отнеме време, а и българската страна ще трябва да свикне, сигурно някои практики и законодателни текстове ще трябва да бъдат изменени по пътя, но вярваме, че България ще стане по-богато, по-равно и по-зелено общество с началото на процеса по присъединяване.

Преди 15 години, България кандидатства за първи път за членство в ОИСР. Защо реалното присъединяване отне толкова дълго?

Отговор: Бих казал, че беше смесица между политически, технически и икономически причини. Както при всеки процес по присъединяване към която и да било организация. Минали сте през това и за ЕС. Има смесица от технически изисквания, на които трябва да се отговори. Замесена е и политиката в това. Но имаме много близки отношения с България от дълго време – още от 90-те си сътрудничим и преди 3 години, от 2019-та насам имаме още по-тясно сътрудничество с Плана за действие между ОИСР и България, така че не започваме от нулата.

Преди 3 дни ОИСР понижи прогнозата си за ръст на БВП на България за 2022 г. на 2,5%. Какви са очакванията Ви?

Отговор: Трябва да бъдем честни и да признаем, че световната икономика и тези в ОИСР ги очаква труден период през 2022 – 2023 г. Едва преди 6 месеца вярвахме, че икономиката ще претърпява огромни ръстове при възстановяването след кризата от Ковид-19. Сега изгледите не са толкова позитивни. Очаквахме, че световната икономика ще има ръст от 4,5% тази година – намалихме тази прогноза на 3%. Така че това се случва не само в България, а във всяка държава в света. Донякъде е заради непровокираната и неоснователна агресия от страна на Русия срещу Украйна, която още повече забързва инфлацията и забавя растежа, а и задълбочава енергийната и хранителната криза.

Въпрос: Ще повторя въпроса си – дали е правилният момент за България и за Организацията?

Отговор: Да, според мен е правилният момент, защото дори да навлизаме във времена на по-нисък ръст, отколкото очаквахме, сега е моментът държавите да бъдат единни, сега е моментът България да се опита да въведе реформи, да навлезе в конструктивен процес на промяна, за да може България да бъде още по-богата, с още по-голямо равенство, да отговаря на по-високи екологични стандарти, да се изкорени корупцията и да бъде бизнес общността по-конкурентна. Това със сигурност ще подобри репутацията на държавата и ще я направи по-сигурно място за чуждестранни инвестиции. Има редица ползи и за българската икономика, не само от членството след няколко години, но дори само от започването на преговорите за присъединяване.

Какво очаквате от икономическия преглед, важна задължителна стъпка по пътя на България към членство в Организацията?

Отговор: Очаквам да бъде интересен процес и за двете страни, защото България за първи път го прави. Вярвам, че с него, България ще свикне малко повече с това какво е да си член на ОИСР – всички ние (аз идвам от малката страна Дания) преминаваме през такъв преглед на всеки две години. Всички държави го правят и според мен ще бъде страхотен опит и възможност за учене и за България, и за ОИСР.

Кога ще стане България 38-ият член на ОИСР?

Отговор: Това е въпрос, на който честно казано не мога да отговоря. Имахме срещи сутринта с министъра на финансите, с министъра на икономиката, заместник-министъра на външните работи. Знам, че всички те нямат търпение да се започне процесът. Имат големи амбиции и искат бързо да го приключат, но откровено казано зависи от информацията, която България предостави на ОИСР, зависи от реакцията на България относно изискуемото от ОИСР. Мога да кажа, че в миналото, за други държави-кандидатки, тези процеси са отнемали някъде между две години и половина и 7 години. Това бих казал е времевата рамка, към която да се пригодим.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии