Искате да работите в САЩ? Това са 4 работни места, които не изискват диплома
Недостигът на работна ръка засили конкуренцията за таланти
Вероятно за някои от тези неща не подозирате, че съществува глоба
Глоба за опръска пешеходец, за хвърлен фас от прозореца на колата и други подобни съществуват в системата на КАТ и има реална опасност за бъдете глобени за тези неща.
Законът за движение по пътищата е може би най-нарушаваният закон в България. Само за периода 1 януари до 15 ноември 2022 г. са издадени 829 864 фиша, както и 924 859 електронни фиша за нарушение на скоростта.
Повечето шофьори са наясно какво може да им се случи, ако карат с превишена скорост, без колан или паркират неправилно. В закона обаче има и глоби за нарушения, които не са толкова известни, защото КАТ не толкова често ги налага.
Глоба от 50 лв. може да отнесе шофьор, чийто автомобил е с кални или силно замърсени регистрационни табели. Същото важи и ако номерът е закрит по някакъв начин.
20 лв. глоба, ако опръскаш пешеходец
Когато на платното за движение има вода, кал или дребни камъни, водачът е длъжен да шофира с такава скорост, че да не причини изцапване или нараняване на пешеходците. Може би това е един от „мъртвите“ текстове в закона – съмнително е дали в практиката от последните години има издаден фиш или акт за такова нарушение. Принципно няма предвидена специална санкционна норма. Затова глобата е 20 лв. по общия текст на чл. 185.
Ако изхвърлиш от прозореца на колата си фас, чашка от кафе, някакъв друг предмет или си почистиш пепелника, може да получиш фиш за глоба в размер на 30 лв. Ако разпиляваш предмети или вещества и по този начин създаваш опасност за движението, санкцията е 150 лв.
Шофьорите много обичат на натискат клаксона, когато някой колега ги „издразни“ на пътя. Неправилно използван звуков сигнал в населено място може да ти донесе 10 лв. глоба, показва справка в Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата".
Ако преминете неправилно през жп прелез пък може да бъдете глобени с от 20 до 150 лева.
В случай, че не спрете двигателя на автомобила, когато МПС е в престой или е паркирано, може да ви накарат да платите 50 лева. Изключение прави ситуацията, в която работата на двигателя е необходима за извършване на товарно-разтоварна или друга технологична дейност.
България се нарежда сред страните, които не толерират използването на антирадари, които смущават системите на Пътна полиция за засичане на превишената скорост. У нас това нарушение се санкционира с фиш за 50 лв.
Ако организирате или участвате в нерегламентирани състезания по пътищата, отворени за обществено ползване, може да бъдете глобени с 3000 лева.
150 лева е санкцията, ако не осигурите път за безпрепятствено преминаване на превозно средство, сигнализиращо със специален звуков и светлинен сигнал- линейка, полиция и други.
Недостигът на работна ръка засили конкуренцията за таланти
Островът се задъхва от туристи
Вaшият телефон ви шпионирa? Нов доклaд нa Cybernews рaзкривa тревожни детaйли