Тенденции за Индустрия 5.0 r колаборативни роботи бяха във фокуса на събитието „Фабриката на бъдещето“ на Universal Robots и Konica Minolta

БГ Бизнес

Събитието събра над 200 посетители

На 25 октомври 2023 година в Палата 7 на Пловдивския панаир се проведе първото по рода си изложение за колаборативни роботи и технологии за автоматизация за Индустрия 5.0. Събитието бе с тема “Фабриката на бъдещето“ и събра над 200 посетители, специалисти в областта на роботизацията и производството, както и различни доказани професионалисти – над 20 изложители от България и чужбина.

Организатори на събитието бяха Коника Минолта България, датският лидер в автоматизацията - Universal Robots, и екип Роботизация, част от Konica Minolta - DX Solutions Development Centre.

Събитието “Фабриката на бъдещето” включваше две паралелни сесии - презентационна част и дискусионен панел с изявени в сферата лектори и експо зона, където посетителите имаха възможността да се докоснат до най-новите технологии за автоматизация и колаборативни роботи от последно поколение.

"Българските производствени компании са готови да въвеждат автоматизация и ние сме щастливи, че можем да отговорим на техните нарастващи нужди. Заедно можем да намерим най-доброто решение за предизвикателствата, пред които са изправени.“ каза Елена Дречева, управляващ директор на Коника Минолта България по време на откриването  на събитието. „Благодарим, че ни уважихте днес  със своето присъствие. Ако се радваме на такъв успех, ще превърнем събитието в традиция и през следващите години“. Тя благодари на Universal Robots за партньорството и за възможността да бъде реализиран подобен форум.

Емил Янков, мениджър бизнес развитие на Тракия икономическа зона ,Пловдив, разказа за развитието на „индустриалното сърце“ на България. „Със своето стратегическо местоположение, районът осигурява достъп до всички важни транспортни коридори. Проектът включва 6 зони, специализирани в различни индустриални области. Те са се превърнали в производствен дом за над 180 компании, с над 3 млрд. евро привлечени инвестиции, които осигуряват работни места на повече от 70 000 човека“, посочи инж. Янков.

Лушан Диакону, Мениджър „Бизнес развитие“ Балкани и Адриатика от Universal Robots сподели: “Искаме да създадем свят, в който хората работят с роботи, а не като роботи”. Той разясни разликите между конвенционалните и колаборативните роботи, изтъквайки многобройните предимства за бизнеса при интеграцията на коботи в производството. „Коботите на Universal Robots са обявени за колаборативни роботи номер 1 в света. Те осигуряват надеждност, 100% безопасност при работата и в пъти по-добра производителност. Свеждат риска от грешки до минимум и се отличават с ненадмината прецизност и цялостна оптимизация на производствените операции.“, добави той.

Г-жа Кристел Книйп, член на Борда на директорите на датската компания Nordbo Robotics, представи вариации на разработените роботизирани решения за повърхностна обработка. „Системата обединява няколко елемента. Благодарение на ползотворното сътрудничество с нашите партньори от Universal Robots и Mirka сме в състояние да предоставим цялостно автоматизирано решение за по-бърза, лесна и гъвкава повърхностна обработка“, подчерта г-жа Книйп.

Интересна бе презентацията и на Антон Крантев, Ръководител Екип Интелигентни видео решения, Коника Минолта България, който представи различните типове видеоаналитичните решения FORXAI Video Vision, базирани на AI и смарт видеонаблюдение и тяхното приложения в производствени компании. Той показа различни примери от практиката на вече внедрените технологии. „Стартирайте своята трансформация за Индустрия 5.0 чрез повишаване нивото на автоматизация за постигане по-висока ефективност, редуциране на брака в производството, анализ на проблеми без необходимост от човешка намеса, подобрена свързаност, комуникация и оптимизация на разходите. А колаборацията между коботи, базирани на изкуствен интелект решения ще доведе именно до тези резултати“, обясни г-н Крантев.

Д-р.т.н. Бахадур Ибрахимов, ръководител „Производство и роботика“ в развойния център за иновативни решения на Коника Минолта Европа, разкри детайли за линията високотехнологични FORXAI коботи, резултат от колаборацията между Konica Minolta и Universal Robots, които развиват технология за автоматизация в управлението на цветовете и тестването в производството на различни продукти. Той представи Forxai Cobot – автоматизирана система за контрол на качеството с базирана на AI технология за машинно зрение и Forxai CoboSense -автономно и колаборативно решение от най-ново поколение за прецизно тестване и инспекция на повърхности.

В експо зоната посетителите разполагаха с възможността да  обсъдят най-актуалните тенденции в роботиката и автоматизацията директно с Universal Robots, Konica Minolta и техните партньори, да разберат как колаборативните роботи могат да повишат ефективността на производството, да намерят решение за предизвикателствата, свързани с недостига на квалифицирана работна ръка и да  обменят полезен опит и добри практики с български и международни компании. 

Сред изложителите на „Фабриката на бъдещето“ се откроиха водещи компании като Солтех, Бетелгиус, Schunk България, Soldar, Ultraflex Power Technologies България, Gimatic България, Nord Modules, Smooth Robotics и др. Те представиха различни решения и приложения на колаборативните роботи като пробиване и заваряване, боядисване и полиране, палетизиране (pick and place) и др. Два автономни мобилни робота MiR обикаляха в изложбената зала и маневрираха между посетители и изложители, доказвайки, че мястото им е именно във фабриката на бъдещето.

 За Коника Минолта България: 

Историята на Konica Minolta започва през 1873 година, когато Рокусабуро Сугиура основава Konica Corporation в гр.Токио, Япония. Компанията се занимава с продажба на фотографски и литографски продукти, но с времето разширява своята дейност. 

Днес, повече от 39 000 души в цял свят работят с ентусиазъм и вдъхновение, за да превърнат компанията във водещ доставчик на иновативни технологии. С представителства в над 150 държави и с над 2 млн. клиенти, брандът Konica Minolta се свързва с надеждност и високо качество на предоставяните решения и услуги. 

През всички тези години Konica Minolta поставя нови стандарти и предлага революционни продукти и услуги, които отговарят на съвременните предизвикателства и създават нови възможности за растеж на организациите. Всичко това затвърждава позицията на компанията като безспорен лидер в осигуряването на цялостни решения за управление на корпоративни документни и печатни работни процеси, както и на иновативни цялостни решения за представителите на полиграфическия бранш. В последните години Konica Minolta бързо успя да спечели позицията на надежден партньор за платформи за дигитално работно място и смарт видеонаблюдение, свързвайки хора, технологии и информация. 

Коника Минолта България е част от глобалната мрежа на Konica Minolta от 2005 г. Компанията успява да разширява постоянно клиентската си база, което отразява ангажираността и постоянството на българската компания в следването на заложените ценности и стандарти на глобалната марка. Екипът е най-ценния актив на Коника Минолта България по пътя към успеха ѝ. Затова и компанията инвестира в знанията, уменията и удовлетвореността на служителите си. Безспорно доказателство за цялостния подход към развитието на екипа е отличието за най-добър работодател в България за 2023 г. в класацията на Top Employers Institute. 

За FORXAI решенията на Konica Minolta:

Качественият контрол е скъпа и отнемаща време задача, която изисква поне няколко часа непрекъснати проверки от хора, особено в производството. Освен това нарастващата сложност на производството понякога прави невъзможно ръчните проверки да осигурят необходимото ниво на точност. Именно поради тези причини Konica Minolta представя решения за визуална проверка на качеството, която съчетава технологията на Konica Minolta, базирана на AI с интелигентни решения за видеонаблюдение.

Визуалната проверка на качеството е първата услуга за видеонаблюдение с вградени аналитики, базирана на собствената IoT платформата на Konica Minolta - FORXAI. Платформата позволява незабавна, базирана на AI обработка на изображения и видеоклипове на място или директно облака. Самите данни за изображенията се предоставят от високочувствителни, интелигентни решения за видеонаблюдение, които откриват дефекти по-прецизно от човешкото око, а платформата предоставя цялата информация на клиента в реално време.  Други приложения на FORXAI в производството обхващат проверка на асемблиране на различни елементи, разпознаване и преброяване на обекти, детекция на дефекти и намаляване на брак при готова продукция, детекция на наличие на предпазна екипировка на служителите.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст