1 USD
1.68577 BGN
Петрол
66.75 $/барел
Bitcoin
$118,585.0

Образователната комисия реши: Таксите на студентите в платено обучение да бъдат намалени с 40%

След скандала за високите такси, комисията прие допълнение на Закона за висшето образование (ЗВО)

Комисията по образованието и науката към Народното събрание прие предложение за промяна в Закона за висшето образование (ЗВО), с което се предвижда 40% намаление на таксите за студентите в платена форма на обучение, предава БТА. 

Комисията разгледа на второ четене законопроекта за изменение и допълнение на ЗВО с номер 51-554-01-122, внесен на 27 юни от проф. Андрей Чорбанов и група народни представители. Предложението касае редуциране на таксите в университетите за студентите, обучаващи се срещу заплащане.

Съгласно предложените текстове, зад които стоят депутати от "Има такъв народ", ГЕРБ и "БСП – Обединена левица", новият минимум на таксите в платената форма ще бъде 60% от разходите за издръжка на обучението по съответната специалност, плюс таксата за студентите по държавна поръчка. До момента законът изискваше таксите да покриват 100% от разходите, което на практика прави планираното намаление около 40%.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: iStock

Какви позиции изразиха управляващите? 

Ако законовите промени бъдат приети в пленарната зала, се очаква те да влязат в сила от началото на учебната 2025/2026 година. Заместник-министърът на образованието и науката акад. Николай Витанов благодари на депутатите за бързото разглеждане на темата, която предизвика широка обществена реакция. Той подчерта, че Министерството на образованието подкрепя предложението, което съвпада и с позицията на Съвета на ректорите.

Акад. Николай Денков от „Продължаваме промяната – Демократична България“ изтъкна две ключови точки в предложението: освен редуциране на таксите до 60%, се предвижда и по-голяма предвидимост за студентите в платена форма – те трябва да имат яснота за размера на таксите през целия период на следването си. От името на ПГ „Възраждане“, Ивайло Папов подчерта нуждата от защита на интересите на държавните университети, като посочи, че частните висши училища дълго време са определяли сами таксите си. Той отбеляза, че решаването на този проблем трябва да бъде съобразено с принципа на академичната автономия.

Снимка: iStock

Каква е позицията на ректорите и студентските съвети към увебните заведения? 

Проф. д-р Миглена Темелкова, председател на Съвета на ректорите, заяви, че настоящият модел на финансиране на висшето образование е неефективен и създава затруднения. Тя изрази надежда, че парламентът ще приеме промените, тъй като зад тях застават 23 държавни университета. Ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, проф. д-р Георги Вълчев, също посочи, че институцията е изразила становище по въпроса, като оценява позицията на МОН като най-уравновесена.  Ректорът на НАТФИЗ, чл.-кор. проф. Мирослав Дачев, предупреди, че дори 60-процентните такси са прекомерни за специалностите в сферата на изкуствата, като отбеляза, че това би означавало над 10 000 лева годишно. По думите му, подобен скок би довел до отлив на студенти към частни учебни заведения.

Председателят на Националното представителство на студентските съвети Ангел Стойков обяви, че организацията подкрепя намаляването на таксите с 40% и настоява за въвеждане на таван на увеличенията за вече приетите студенти, за да се гарантира стабилност за следващата учебна година.

Какво предстои? 

На 9 юли Народното събрание одобри на първо четене законопроекта, предвиждащ тези промени. В същия ден се проведе и студентски протест под мотото „Образованието е право – не привилегия!“, където протестиращи изразиха несъгласие с рязкото повишаване на таксите за платено обучение.  Очаква се окончателното гласуване на предложените промени в пленарната зала, като се предвижда новите разпоредби да облекчат финансовата тежест за студентите и да внесат по-голяма стабилност в системата на висшето образование.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук