1 USD
1.66002 BGN
Петрол
68.57 $/барел
Bitcoin
$109,433.0

До 28 хил. лева на година: Таксите за платено обучение в Софийски университет се вдигат над два пъти

Какви са новите такси в най-желаните специалности?

През последните дни студентите изразяват своето недоволство в социалните мрежи заради рязкото увеличение на таксите за платената форма на обучение в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. В някои специалности цените се удвояват или дори утрояват спрямо данни за предходната година 2024/2025.  В сряда университетът качи актуална информация за годишните такси за следващата академична година 2025/2026.

Снимка: iStock

В кои специалности промените са най-високи?

Факултет по химия и фармация

Таксите в Химическия факултет се увеличават драстично – от 9 419 лв. на 28 366 лв. за година в специалности като „Екохимия“, „Инженерна химия и съвременни материали“ и „Компютърна химия“. Това е ръст от над 200%, което сериозно усложнява възможностите за обучение в тези направления.

Физически факултет

Във Физическия факултет таксите скачат от около 9 500 лв. на 26 690 лв. в специалности „Астрофизика, метеорология и геофизика“ и „Инженерна физика“. Това представлява увеличение от близо 180% и семестриалната такса ще бъде 13 345 лева.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Какви ще са таксите в най-предпочитаните специалности?

Юридически факултет

В Юридическия факултет таксите за специалностите „Право“ и „Международни отношения“ също нарастват. Таксата за „Право“ достига 6 704 лв., спрямо 3 258 лв. година по-рано, а за „Международни отношения“ цената се повишава от 3 100 лв. на 5 529 лв. Това е ръст от над 78% и 106% за студентите.

Стопански факултет

В Стопанския факултет таксите за обучение се увеличават над два пъти. Например, таксата за „Стопанско управление“ нараства от 2 049 лв. на 4 378 лв., а за „Икономика и финанси“ и „Счетоводство, финанси и дигитални приложения“ цената достига 5 143 лв. Това представлява ръст между 66% и над 110% спрямо предходната година.

Снимка: iStock

Факултет за наука, образование и изкуства

Таксите във ФНОИ също бележат сериозен скок и са уеднаквени на 7 196 лв. за всички педагогически специалности, което е над 145% увеличение спрямо 2024/2025 година.

Факултет за класически и нови филологии

Таксите във Факултета за класически и нови филологии се увеличават повече от два пъти, достигайки 13 827 лв. за специалности „Арменистика и кавказология“, „Индология“ и „Иранистика“, спрямо 4 529 лв. през предходната година.

Как студентите ще могат да платят таксите си тази година?

Студентите могат да платят таксите си за учебната 2025/2026 година по няколко начина, като най-удобният е чрез информационната система СУСИ, използвайки разплащателна платформа. При този метод няма нужда да се получава печат за платена такса в студентската книжка, а след плащането студентите се записват директно в отдел „Студенти“. Важно е да се отбележи, че тази опция не е достъпна за новоприетите студенти за текущия семестър – те трябва да заплатят таксата си по друг начин.

Снимка: iStock

Какво е мнението на Софийски университет? 

Предложените промени в таксите за обучение по време на вече стартирала кандидатстудентска кампания представляват ретроспективна регулация, която е правно неприемлива и нарушава принципите на прозрачно управление. Те са силно рестриктивни спрямо държавните висши училища, ограничавайки тяхната академична автономия и способността им да осигуряват собствено финансиране за подобряване на качеството на образованието и научната дейност.

Въпреки заявеното намерение за намаляване на таксите, реалното им увеличение до почти двойни стойности спрямо предходната година ги прави съпоставими или дори по-високи от тези в чужбина, което поставя българските университети в неконкурентна позиция и възпрепятства привличането на чуждестранни студенти. Допълнително, новите правила създават предимство за частните университети, които не са засегнати от регулацията, и поставят под заплаха достъпа до висше образование в България поради несъответствие с доходите на населението.

Това става ясно от съобщение на Софийския университет, изпратено до медиите.

От какво се определя увеличението на таксите? 

Таксите за платено обучение във висшите учебни заведения ще продължат да нарастват основно заради законови изисквания, а не по инициатива на университетите, заяви преди броени дни образователният министър Красимир Вълчев по време на среща с ректори и синдикати в НСА. В същото време се обсъжда нов модел, който ще даде по-голяма автономия на висшите училища при определянето на таксите, като те ще могат да ги определят в диапазон от 75 до 100% от базовата стойност на издръжката за обучение, с цел по-гъвкаво управление според нуждите на всяка институция.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук