1 USD
1.71926 BGN
Петрол
67.1 $/барел
Bitcoin
$93,589.1

Световната банка значително намали прогнозата си за икономическия растеж на България през 2025 година

БГ Бизнес

Нарастването на БВП на България ще се забави до 1,6 на сто през 2025 година

Растежът на световната икономика ще се забави до средно 2,3 на сто през периода 2025/2026 г. след 2,6 на сто през миналата година. Това се посочва в най-новия аналитичен доклад на Световната банка.

Световната банка прогнозира и значително забавяне на нарастването на брутния вътрешен продукт (БВП) на България през 2025 г. спрямо 2024 година.

Прогнозираният по-бавен темп на нарастване на световната икономика отразява "рязкото и широкообхватно" икономическо забавяне на редица водещи икономики, посочва Световната банка, цитирана от БТА. Този темп на растеж е с над 0,5 процентни пункта по-нисък от средния темп на икономическо нарастване, отчетено през периода 2010/2019 година.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Прогнозираното забавяне на световната икономика се дължи на повишената несигурност в сферата на търговската политика, базирана на "трайното въздействие на неотдавнашните сътресения". Сред причините за него са и важни фактори за развитието на икономическия растеж, като инвестициите и външната търговия, които демонстрират "продължителна слабост", отбелязват авторите на доклада.

На този фон Световната банка прогнозира, че нарастването на БВП на България ще се забави до 1,6 на сто през 2025 г. след ръст от 2,8 на сто през 2024 година.

Прогнозата за 2025 г. е коригирана низходящо, с -1,2 процентни пункта, спрямо очакванията на Световната банка през януари тази година. 

Междувременно Международният валутен фонд (МВФ) прогнозира, че ръстът на икономиката на България ще се забави до 2,5 на сто през тази година, след като през миналата година се оценява на 2,8 на сто. Това се посочва в пролетното издание на "Преглед на световната икономика", представено по-рано тази седмица.

От своя страна Българската народна банка (БНБ) ревизира във възходяща посока очакванията си за растеж на българската икономика през настоящата 2025 година, до 2,8 на сто. За сравнение, в прогнозата на БНБ, публикувана през януари, се очакваше БВП да нарасне с 2,5 на сто през настоящата година.

Световната банка прогнозира забавяне на икономическия растеж на нашата страна и за 2026 г. - до 2,1 на сто. Това представлява понижение спрямо прогнозата от януари, с -0,6 процентни пункта.

Световната банка представя и нарастването на БВП на България през 2021 г. (7,8 на сто), 2022 г. (4,0 на сто) и 2023 г. (1,9 на сто).

Делът на инвестициите в България спрямо брутния й вътрешен продукт (18 на сто през 2024 г.) е по-нисък от средното равнище за Европейския съюз (21 на сто), сочи още докладът на институцията. Това възпрепятства икономическия растеж на страната в дългосрочен план, посочват експертите.

Производителността на труда в България е слаба. Продажбите на продукция, съотнесени към производителността на труда на един работник, намаляват през последните 15 години. Това е знак за недостатъчни структурни реформи и за слаба производителност на фирмите, отбелязват авторите на доклада. 

По отношение на еврозоната, Световната банка посочва, че перспективите за икономически растеж на страните от валутния съюз се влошават на фона на повишаването на митническите бариери в световната търговия, на политическата несигурност, на намаляването на конкурентоспособността, както и на спада на потребителските и бизнес нагласи.

Брутният вътрешен продукт на най-голямата европейска икономика - Германия, се свива за втора поредна година през 2024 г., посочват авторите на доклада. Това става на фона на влошаване на условията за развитие на бизнес в страната, най-вече в промишления сектор. Световната банка акцентира върху сериозни предизвикателства, пред които е изправена германската автомобилна индустрия.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук