Над 66 000 лв. в подкрепа на фондация „Воден път“ от инициативата „Подай ръка“
Каузата беше подкрепена от 120 отбора - представители на различни организации и компании, както и от стотици индивидуални участници
Анализ показва, че заведенията плащат близо 200 млн. лв., откакто данъкът беше намален на 9%
Връщането на 20 процента ДДС за заведенията ще донесе повече вреди на бюджета, отколкото ползи, сочи анализ на бранша, съобщиха от Сдружението на заведенията в България, предава БТА.
Близо 200 млн. лв. повече данъци плащат заведенията в сравнение с 2019 г., след като ДДС за бранша беше намален от 20 на 9 на сто, показва детайлен анализ, направен от сектора за последните години. В същото време такъв от страна на Министерство на финансите липсва, а в публичното пространство се хвърлят само прогнозни цифри, отбелязват от Сдружението.
По официални данни, получени по Закона за обществена информация, за 2019 г. преките и косвени данъци от заведенията за хранене и развлечения са в размер на 440 млн. лв. Това са осигуровки, данък печалба и ДДС. За 2023 г. сумата е 560 млн. Прогнозните резултати за 2024 са цифрата да достигне до 640 млн. лв., посочват от организацията.
Според анализа през 2019 г. делът на сивия сектор в бранша е около 50 на сто. Към 2024 е намалял до 20 на сто. Очакванията са до 2 години да се свие между 5 и 8 на сто.
През 2019 г. декларираният оборот е 2,3 млрд. лв. През 2023 г. е бил 5,3 млрд. лв. Очаква се за 2024 г. да мине 6 млрд. лева, посочват от организацията.
Доказахме, че за три години намалена ДДС ставка в сектора се отчитат увеличени заплати, по-висока данъчна основа и повече обороти, обобщават от организацията.
Служебният министър на финансите Людмила Петкова посочи вчера сред мерките, които се очаква да донесат повече приходи в бюджета за 2025 г., възстановяване на единната ставка на данъка върху добавената стойност.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Каузата беше подкрепена от 120 отбора - представители на различни организации и компании, както и от стотици индивидуални участници
Колко от минималната заплата отива за наем в Европа?
Откакто Съветският съюз се разпадна през 1991 г., само няколко страни са тествали ядрени оръжия, според Асоциацията за контрол на въоръженията