1 USD
1.80911 BGN
Петрол
Bitcoin
$70,477.0

Булгартрансгаз: Тръба за водород ще свързва София и Солун

БГ Бизнес
 

Според Владимир Малинов кризите, които са в момента, по-скоро са възможност за растеж и справяне с предизвикателствата

"Предвижда се изграждане на изцяло нови мрежи, включително на водородопровод за Маришкия басейн. Има и съвместен проект, който да свърже София и Солун с водородопровод".

Това съобщи изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов по време на Софийски икономически форум III, цитира БТА. 

Работи се активно за развитието на водорода, изтъкна изпълнителният директор на "Булгартрансгаз". Компанията има няколко проекта, като се работи съвместно и с гръцките колеги. 

Малинов уточни, че следващата седмица ще бъде в Атина, за да говори за тези проекти. Ще се работи за свързаността на мрежите на водород на двете държави. Той посочи, че изискването е на 1 януари 2025 г. да има минимум 5% свързаност, но са поставени по-амбициозни цели - до 10-15% свързаност да се постигне в този период.

 

Той подчерта, че времето за природния газ и за бъдещето за водорода не изтича и добави, че живеем във времена на кризи. 

Според него кризите, които са в момента, по-скоро са възможност за растеж и справяне с предизвикателствата.

"Енергийният преход е свързан и с енергийната сигурност, изтъкна Малинов. Според него природният газ не е руски, не е недостъпен и не е скъп. Затова той ще остане енергия на прехода в едни тежки икономически и геополитически времена. Оттук нататък е преходът към водорода. Но водородът не е конкурент, а ще бъде допълнение на природния газ", каза изпълнителният директор на "Булгартрансгаз". 

Той допълни, че с времето ще се вдига съотношението на зеления водород спрямо природния газ.

По отношение на диверсификацията на източниците на природен газ - с решението да се направи първата инвестиция на държавна компания извън територията на България с акционерното участие на "Булгартрансгаз" в терминала за втечнен газ, са поставени основите. Малинов е убеден, че терминалът за втечнен природен газ ще бъде готов за експлоатация най-късно от 1 януари 2024 г. и ще даде на България един различен източник, който ще бъде на конкурента цена. Другият проект - за разширението на подземното газово хранилище в Чирен, ще служи не само на България, но и на държавите от региона. Разширението, в симбиоза с инвестицията в терминала за втечнен природен газ, ще даде по-голяма стабилност на пазара, изтъкна Малинов.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии