След грузински, внасяме и индийски работници

Дефицитът на кадри в страната е над 280 000 души

 

България ще улесни вноса на работници от Индия с подписване на споразумение между двете страни за партньорство за миграция и мобилност. За това настоява Българската търговско-промишлена палата (БТПП), която съвместно с Индийско-българската бизнес камара организира дискусия на тема "Неизползвани възможности за внос на работна ръка".

Председателят на Индийско-българската бизнес камара д-р Петър Велев съобщи по време на форума, че посланикът на Индия Санджай Рана е внесъл в Министерството на външните работи позицията на правителството на Индия за готовността за подписване на подобно споразумение и поиска от представители на изпълнителната власт ускоряване на процеса, съобщи БТА.

 

България не може да пребори проблема с недостига на квалифицирана работна сила от години, особено в сектори като строителството, туризма, фармацевтичната промишленост, транспорта и логистиката, посочват от БТПП. И допълват, че до 2025 г. Индия ще разполага с 1/5 от световното население в трудоспособна възраст. Това я прави най-големият доставчик на работна сила в света.

В областта на трудовата миграция България има подписани спогодби с четири държави - Израел, Молдова, Армения и Грузия, припомни на форума заместник-министърът на икономиката и индустрията Давид Сукалински. По думите му подобни двустранни спогодби осигуряват сигурност и предсказуемост, намаляване на бюрокрацията и ускоряване на процеса по наемане на работна сила.

Председателят на Индийско-българската бизнес камара д-р Петър Велев изтъкна, че дефицитът на кадри в страната е над 280 000 души, а през следващите три до пет години техният брой ще нарасне до 800 000 - не само квалифицирана, а всякакъв вид работна ръка.

По последни данни на Агенцията по заетостта броят на регистрираните безработни в страната в края на април е общо 161 049 - понижение спрямо предходния месец с 2 586 души. Увеличава се броят на заявените в бюрата по труда свободни работни места, като през април те са 15 636, а през предходния месец са били 14 706. В реалната икономика  най-много са свободните работни места в сферата на преработващата промишленост - 19,2%, търговията 18,7%, хотелиерството и ресторантьорството - 15,1%, информира зам.-министър Сукалински.

"За решаване на кадровия дефицит съществуват различни възможности, например чрез дуално обучение, професионално образование, курсове за квалификация и преквалификация и други подобни способи. Всички те към момента се използват, но наблюдаваният недостиг на квалифицирана работна ръка за бизнеса показва, че следва да се проучи и приложи възможността за привличане на квалифицирани кадри от трети страни, които в краткосрочен период да отговорят на нуждите на бизнеса", каза заместник-министър Сукалински.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст