Близо 2 млн. тухлички: В европейска столица откриха първия в света трамвай LEGO
Той е в реални размери - с дължина 11,5 метра
Поради недостиг на работна ръка, пазарът на коботи непрекъснато расте
Колаборативният робот, известен още като кобот, е промишлен робот, който може безопасно да работи заедно с хора в общо работно пространство. За разлика от тях автономните роботи са твърдо кодирани да изпълняват многократно една задача, да работят самостоятелно и да остават неподвижни, пише techtarget.com.
Напредъкът в областта на мобилните технологии, изкуствения интелект (ИИ), машинното зрение, когнитивните изчисления и технологиите за докосване дава възможност на малки роботи с по-малка мощност да познават заобикалящата ги среда и да изпълняват безопасно различни видове задачи в непосредствена близост до човешки работници. В допълнение към това, че са програмирани да защитават безопасността на своите човешки колеги, коботите могат бързо да усвояват задачи чрез демонстрация и усилено учене.
Коботите често изпълняват задачи, свързани с производството, включително сглобяване, автоматизация на опаковането, обработка на материали, обслужване на машини и контрол на качеството на продуктите.
Поради недостига на квалифицирани работници и нарастващите разходи за труд пазарът на коботи продължава да расте. Според Мая Сяо, старши анализатор в Interact Analysis, световният пазар на колаборативни роботи ще нараства с 20-30% годишно в периода 2025-2026 г.
Какво прави един кобот безопасен?
За разлика от типичните промишлени роботи, които често са затворени в предпазни клетки и могат да работят само по предварително програмирани задачи, системите за колаборативни роботи са проектирани да работят безопасно в непосредствена близост до човешки оператори. Това позволява по-гъвкава, сигурна и адаптивна индустриална среда.
Коботите са оборудвани със софтуерно управлявани сензори, които им позволяват да откриват обекти, хора и потенциални сблъсъци. Софтуерът следи всяко движение на кобота и незабавно го изключва, ако открие нещо неочаквано. По-голямата част от промишлените коботи са коботи с ограничаване на мощността и силата (PFL), което означава, че в случай на неочакван сблъсък вградените им сензори могат да идентифицират кога е приложена необичайна сила, което кара кобота да забави или да спре работа, за да предотврати злополуки и наранявания. Обикновено ръбовете на тези коботи са заоблени, за да се намалят потенциалните сблъсъци с човешки работници.
Допълнителните методи за минимизиране на опасностите могат да включват видеонаблюдение с камера, сензори за въртящ момент, лазерни скенери, LED и аудио обратна връзка, както и разпознаване на модели с помощта на машинно обучение.
Колко струва един кобот?
Цената на коботите варира в зависимост от производителя, функционалността, характеристиките и използвания инструментариум в края на рамото. Когато обмисля използването на кобот в производството, организацията трябва да определи точната възвръщаемост на инвестициите, която оправдава разходите.
Обикновено коботите струват между 10 000 и 50 000 щатски долара. При избора на платформа трябва да се вземе предвид и качеството на производство на кобота, тъй като допълнителните инструменти ще увеличат разходите.
Той е в реални размери - с дължина 11,5 метра
Новината за търговската марка идва само няколко седмици след изборната победа на Тръмп
Правителството скоро ще въведе национална забрана за използване на социалните медии от деца под 16 години