Работата без трудов договор е от най-нарушаваните права в България
Кои са най-често нарушаваните трудови права у нас?
В България нарушаването на трудовите права продължават да е сериозен проблем за работещите. Списъкът с проблеми, който споделят двама юристи от Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) - д-р Тодор Капитанов и адв. Николай Стоянов пред БНР, показва, че страната ни все още се бори с някои големи нарушения. Ето за какво да внимавате, стъпвайки на трудовия пазар
- Най-често срещаните нарушения на трудовите права
- Работата без трудв договор е едно от най-честите нарушения на трудовите права в България
Нарушаване на работното време
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Честа практика е служителите в определени компании да остават много след установеното им работно време. Работникът има право да откаже полагане на извънреден труд, като извънредният труд е забранен и може да се полага само по изключение. Изключенията са изчерпателно определени в Кодекса на труда като се полага допълнително заплащане. Друго много често срещано нарушение на правата е неплатеният извънреден труд.
Работа без трудов договор
Работата без трудв договор е едно от най-честите нарушения на трудовите права в България. При започване на работа задължително трябва да се сключи договор, който да е подписан от двете страни. Една от най-засегнатите групи са младите хора, защото те най-често се интересуват от получаването на пари само "на ръка".
Ако някои от служителите има съмнения, че работодателят им не е коректев, могат да проверят в НАП регистриран ли е действително трудовият договор и на какво работно време са осигурени.
Обедна почивка
Всеки служител има право на обедна почивка в работния ден. Почивките могат да бъдат няколко като тази за хранене не може да бъде по-малка от 30 минути. По правило почивките в един работен ден не са част от работното време.
Работа по време на отпуск
Служителите имат право на минимум 20 календарни дни платен годишен отпуск. Работодателят може да отложи ползването на платения отпуск, но не може да го откаже. Освен това работата по време на отпуск не може да бъде компенсирана с парична сума. Съгласно чл. 160, ал.1 от Кодекса на труда, работодателят може да разреши на служителя неплатен отпуск независимо от това, дали е ползвал платения си годишен отпуск и независимо от продължителността на трудовия му стаж.
Изпълняване на допълнителни длъжности
При подписване на трудовия договор, работодателят е длъжен да даде на работника длъжността характеристика. В тази длъжността характеристика са описани и конкретизирани изискванията, които компанията има към работника или служитебя за изпълнение на длъжността. Вътлре са вписан трудовите функции и задължения.
Намаляват ми заплатата без мое съгласие
Друго често срещано нарушение е промяната на заплатата без знанието на работника. Изменение на трудовия договор, включитело и размера на възнаграждението, по закон се допуска само с писмено съгласие между двете страни. Ако работниът не е съгласен с промяната в условията на трудовия договор и размера на заплатата му откаже да подпише споразумението, не бива да последват правни действия. В този случай действат клаузите на подписания от двете страни досегашни условия на трудовия договор.