
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Това показват данни от последния доклад на "Колиърс" (Colliers) за пазара на инвестиционни имоти
Инвестиционните обеми през второто тримесечие и първото полугодие на 2023 г. в региона на Централна и Източна Европа (ЦИЕ) - 6 са едни от най-ниските, регистрирани към момента. Делът на Полша е най-голям - около 42 на сто, но активността на пазара като цяло е ниска. На следващата позиция е Чехия - с 34 на сто. България е единственият пазар в региона, който отбелязва ръст на инвестициите на годишна база, докато всички останали са със спад между 42 на сто и 87 на сто. Това съобщава БТА, цитирайки данни от последния доклад на "Колиърс" (Colliers) за пазара на инвестиционни имоти в ЦИЕ - 6 през първото полугодие - "H1 2023 Investment Scene".
Силвиу Поп, директор пазарни проучвания, ЦИЕ предоставя допълнителен икономически контекст за ниските нива на инвестиции: "Икономическият растеж в региона на ЦИЕ-6 се забави в началото на 2023 г., като три държави - Чехия, Унгария и Полша отбелязаха отрицателен годишен ръст на БВП от първото тримесечие на 2023 г., независимо че при Румъния и България бяха регистрирани положителни резултати, след като икономиките им се разраснаха с над 2 на сто. Очаква се този тренд на развитие на пазара в ЦИЕ да продължи, поне в краткосрочен план, тъй като високочестотните показатели все още не са на нужното ниво в голяма част от страните".
Лихвени проценти и инфлация
Влиянието на високите лихвени проценти, съпроводено с повишаване на цената на риска, наред с нестабилния глобален икономически контекст, все още оказват негативно влияние върху държавите от ЦИЕ. Инфлацията продължава да бъде предизвикателство, особено като се има предвид, че по-голямата част от спада в растежа на потребителските цени през последните месеци се дължи главно на нестабилните компоненти на кошницата на ИПЦ (индекс на потребителските цени), по-специално на енергията. Същевременно при т.нар. базисна инфлация, която не включва компоненти като енергия и сезонни хранителни продукти, се наблюдава спад.
Растеж на обема на инвестициите в ЦИЕ
Кевин Търпин, регионален директор капиталови пазари, ЦИЕ, коментира: "Инвестиционните обеми през второто тримесечие и първата половина на 2023 г. в ЦИЕ бяха едни от най-ниските в историята. Възлизайки на 2,02 млрд. евро през първата половина на 2023 г., те регистрират спад с около 64 на сто на годишна база. Съдейки по предварителните данни, това е в съответствие с глобалния тренд. При настоящите обстоятелства, особено цената на дълга, прогнозирането на пазарната активност за остатъка от годината е предизвикателство, но според нас тя може да достигне 5 млрд. евро или повече".
Липсата на трансакционни данни затруднява определянето на цените на инвестиционния пазар, а възстановяването му ще зависи в голяма степен от подобряването на инфлационната среда и лихвените проценти. Независимо че все още не сме наблюдавали съществени проблеми при реализирането на трансакции, рефинансирането, облигациите с наближаващ падеж, спазването на ESG стандартите, както и други специфични теми, свързани с конкретен сектор или държава, могат да окажат влияние върху решенията на инвеститорите.
Възвръщаемост
При продължаващата липса на яснота за случващото се на пазара остава предизвикателство да се определи с точност възвръщаемостта. Това означава, че се налага да се приложи подход, който включва оценка на нагласите и наблюденията на компанията предвид текущите пазарни условия и да се отчетат различните фактори, които оказват влияние върху ликвидността. Те включват лихвените проценти, падежите на облигациите, спазването на ESG стандартите за екологично, устойчиво и отговорно управление и структурните промени на пазарите, доминирани от наематели за някои сектори, където е приложимо. "Разходите за финансиране, които понастоящем са някъде над 5,5 на сто, са обусловени от значително по-високите лихвени проценти, както и от разходите за други финансови инструменти, като например лихвени суапове", допълва Търпин.
Инвестиционни обеми в ЦИЕ по сектори
Инвестициите в офис площи са намалели значително както в световен мащаб, така и в ЦИЕ. През първото полугодие на 2023 г. те представляват едва 29,5 на сто от общия обем в региона – резултат, сравним с този на сегмента на логистичните и индустриалните имоти. Търговските площи се върнаха на челната позиция с дял от 35 на сто към края на полугодието с единствената сделка за над 100 млн. евро, регистрирана през второто тримесечие – за търговски център в Чехия.
Инвестиционни обеми в ЦИЕ по произход на купувача
През 2023 г. местните инвеститори са по-активни с дял от 59 на сто от общия обем за региона - 40 на сто от него се дължи на Чехия, а 19 на сто - на инвеститори от останалите държави от ЦИЕ. Принос към реализираните инвестиции имат и капитали от други европейски държави (14 на сто), Азиатско-тихоокеанският регион - АПАК - (7 на сто), САЩ (5,4 на сто) и Близкия изток (5 на сто).
Тенденции и перспективи за предстоящите месеци
"Прогнозата за инвестиционния пазар в ЦИЕ-6 в дългосрочен план остава по-скоро положителна. С оглед на геополитическите размествания, които се случват в световен мащаб, фактът, че икономиките на държавите в ЦИЕ се развиват стабилно и все още предлагат едно от най-привлекателните съотношения заплата – производителност спрямо Западна Европа, бихме казали, че всяко потенциално предизвикателство в средносрочен план предлага възможности в дългосрочен", казва в заключение Силвиу Поп.
Какви са цените на имотите в един от скъпите столични квартали - Бояна:
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините