1 USD
1.80844 BGN
Петрол
74.95 $/барел
Bitcoin
$83,391.8

За 24 години пенсиите у нас са били осъвременявани 14 пъти по швейцарското правилно

През останалите години е използван друг механизъм

От 2001 до 2024 г. пенсиите са били осъвременявани по швейцарското правило 14 пъти, показва информационен бюлетин на Националния осигурителен институт (НОИ). Останалите пъти е бил използван друг механизъм. 

Швейцарското правило е механизъм за ежегодно осъвременяване на пенсиите, свързани с трудова дейност, заложен още със старта на пенсионната реформа от 2000 година. Целта е размерът на пенсиите, отпуснати през предходни години, да се поддържа в актуални нива, съобразно динамиката и поскъпването на живота.

Текстът в чл. 100 на КСО предвижда, че пенсиите, отпуснати до 31 декември на предходната година, се осъвременяват ежегодно от 1 юли с решение на Надзорния съвет на НОИ с процент, равен на 50 на сто от нарастването на осигурителния доход и 50 на сто от индекса на потребителските цени през предходната календарна година. В случай че изчисленият процент е отрицателно число, пенсиите не се осъвременяват и остават в същия размер.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Как се изчислява увеличението?

Процентът на нарастване на осигурителния доход се определя въз основа на данните за средномесечния осигурителен доход за съответната календарна година, като размерът на средния осигурителен доход за всеки месец се утвърждава със заповед на управителя на НОИ. Процентът на нарастване на индекса на потребителските цени (инфлацията) се определя въз основа на данни от Националния статистически институт, като съгласно Допълнителните разпоредби на КСО „индексът на потребителските цени“ по чл. 100 от КСО е хармонизираният индекс на потребителските цени.

Осъвременяването на размера на трудовите пенсии на основание чл. 100 от КСО се извършва с процент, който е еднакъв за всички пенсионери. При изготвянето на разчетите за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година се използва прогнозен процент за осъвременяване на пенсиите, поради което Надзорният съвет на НОИ е натоварен от закона с правомощието да приеме окончателната стойност на процента въз основа на реално отчетените данни за посочените по-горе параметри за годината, предхождаща осъвременяването.

Когато пенсионерът получава повече от една пенсия за трудова дейност, осъвременяването се извършва на размера на всяка една поотделно, като пенсиите се изплащат съгласно изискванията за съвместимост, установени в чл. 101 от КСО. Осъвременяването на наследствените пенсии се извършва, като се увеличи действителният или запазеният размер на пенсията или пенсиите на наследодателя, след което пенсията на наследника се определя в процентите, съобразно броя на наследниците. Същото се отнася и за добавките от починал съпруг/ съпруга (т.нар. „вдовишки добавки“), като се осъвременява пенсията на починалия съпруг/а, след което се определя размерът на добавката.

Размерите на пенсиите, несвързани с трудова дейност, както и на някои добавки към пенсиите, са производни от размера на социалната пенсия за старост, който съгласно чл. 89а, ал. 2 от КСО се определя от Министерския съвет. Тяхното осъвременяване се извършва с ежегодно издаваните постановления на Министерския съвет за определяне на нов размер на социалната пенсия за старост, който обичайно се увеличава със същия процент, предвиден за осъвременяване на трудовите пенсии, определен съобразно чл. 100 от КСО.

Швейцарското правило търпи редица промени през годините от 2001 до 2024 година

То неведнъж бива отложено или временно спряно, често за да се приложи друг механизъм за индексиране или преизчисляване на пенсиите, отбелязват авторите на статията. Динамиката в правната уредба и обстоятелството, че през годините назад с различни по вид нормативни актове са извършавани разнообразни по подход, методика и обхват промени в размерите на пенсиите, често води пенсионерите до объркване и неразбиране на конкретния начин за повишаването им.

През някои години политическото решение е изобщо да не се извършва осъвременяване и преизчисляване на пенсиите (2010, 2011 и 2012 г.). През други години са прилагани диференцирани коефициенти на нарастване (2013 г.) или е извършвано преизчисляване било с по-актуален размер на средномесечния осигурителен доход за определен 12-месечен период (2008 г.), било с по-висока тежест на осигурителния стаж (от 01.04.2009 г., 01.07.2017 г., 01.07.2018 г., 01.07.2019 г. и 25.12.2021 г.).

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук