Предвижда ли бюджетът за догодина увеличение на данъците?

Какви за новините за пенсиите за 2025 г.?

 

"Бюджетът за следващата година не предвижда увеличение на осигурителните вноски, премахване на ковид добавките към пенсиите и увеличение на данъци като корпоративен данък и данък върху доходитете на физическите лица. Обсъжданите приходни мерки, които ще бъдат застъпени в проекта за бюджет за следващата година, се очаква да донесат около 9 млрд. лева повече в хазната", обяви служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова, която присъстваше на инициативата Седмица на еврото.

По думите на Петкова партиите и социалните партньори, с които се провеждат разговори, са обединени около предложените мерки за проектобюджета за следващата година, тъй като не предвиждат вдигане на основни данъци, пише БТА.

Тя посочи, че мерките, които се очаква да донесат повече приходи в бюджета, включват увеличаване на акциза върху цигарите, амнистия за неплатени задължения към хазната, увеличаване на събираемостта, евентуално налагане на данък върху свръхпечалбата на банките, възстановяване на единната ставка на данъка върху добавената стойност (ДДС).

Пенсиите за следващата година ще продължат да се изплащат с ковид добавка, като увеличението им ще стане по силата на швейцарското правило, каза Петкова.

По думите на финансовия министър останалите мерки относно бюджета за следващата година са в разходната част, като разговорите относно планирано увеличение на заплати в някои сектори се водят.

Според Петкова, когато става дума за приходни мерки, те трябва да са съобразени с нивата на инфлацията, тъй като страната цели да изпълни критерия за ценовата стабилност, необходим за влизане в еврозоната.

Тя изрази увереност, че бюджетът за тази година ще бъде гласуван от парламентарно предствените партии, като все пак не изключи възможността да се стигне до удължаване на действията на настоящия бюджет през следващата 2025 година.

Очакванията са до края на годината и критерият за ценова стабилност да бъде изпълнен, като по този начин ще се преодолее и последното предизвикателство пред членството на България в еврозоната. Това каза служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова при откриването на Седмицата на еврото в УНСС и Десетата годишна парична и икономическа научна конференция за цифровата трансформация и икономическото възстановяване в периода след кризата.

Петкова посочи, че след изпълнението и на последния критерий страната ни ще изпрати искане за изготвяне на извънредни конвергентни доклади от Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ), на базата на които е възможно в най-кратък срок Съветът на ЕС да вземе решение за дата за членство на България в еврозоната. 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст