
Три за щастие: Мъск обеща да създаде нова партия в САЩ
Ще разбие ли милиардерът двупартийната система на Америка?
Общината въвежда “умни контейнери” и стартира кампанията “Раздели. Изхвърли. Печелиш ти!”, за да разясни ползите от разделното събиране и новите принципи за определяне на такса смет, които стават задължителни за всички общини от 2026 г.
— Гоце Делчев е сред първите български общини, които активно подготвят въвеждането на европейския модел за управление на отпадъците на принципа “плащаш, колкото изхвърляш”, който става задължителен в цяла България от 2026 г. За да повишат рециклирането и подобрят управлението на отпадъците, от началото на следващата година всички общини в България трябва да започнат да изчисляват своята такса според реалното количество изхвърлени битови отпадъци на всяко домакинство, а не както досега - по данъчна оценка на имота.
За целта община Гоце Делчев въвежда „умни контейнери“ и кофи с индивидуален чип за смесения битов отпадък, които ще отчитат всяко изхвърляне и ще стимулират домакинствата и предприятията да изхвърлят разделно рециклируемите опаковки, за да намаляват негативния си отпечатък върху природата, и да плащат по-малко такси за преработка.
За да намери най-ефективния модел за управление на отпадъците спрямо европейските регламенти, община Гоце Делчев започва още от 2022 г. задълбочен процес на подготовка, който включва морфологично изследване на отпадъците в общината, анализ на най-добрите европейски практики и проучване на нагласите на гражданите към възможните решения. В резултат общината се спира на вариант с осигуряване на индивидуализирано измерване на количеството смесен отпадък, което всяко домакинство изхвърля. От началото на този месец започва поставянето на чипове на 10 000 индивидуални кофи за еднофамилните домакинства в община Гоце Делчев, а живеещите в многофамилните сгради ще бъдат снабдени поетапно с “умни контейнери”, които ще отчитат отпадъка на определен обем. Те ще са само за смесения битов отпадък и всяко домакинство или
предприятие ще може да намали таксата си в дългосрочен план, като изхвърля рециклируемите отпадъци разделно в цветните контейнери.
72.3% от анкетираните граждани подкрепят новия модел за таксуване, а 64% одобряват използването на „умни контейнери”, показва социологическо проучване, проведено през 2023 г. от агенция Global Metrics във връзка с новия модел за управление на отпадъците. Въпреки това, данните показват и сериозни предизвикателства – 57% от жителите все още не изхвърлят отпадъците си разделно, а близо 76% не знаят, че при закупуване на стока с опаковка, в цената влиза и таксата за нейното рециклиране и когато изхвърляме опаковки с битовия си отпадък, плащаме повторно за тяхната преработка.
На пресконференция в залата на Общинския съвет кметът на Община Гоце Делчев Владимир Москов подчерта, че успешното прилагане на новия модел за управление на отпадъците зависи от всички жители на общината. Той изтъкна, че намаляването на битовите отпадъци и увеличаването на рециклирането е възможно само с общи усилия и споделена отговорност. Москов изрази удовлетворение от пълната подкрепа на Общинския съвет и увереност, че с колективна воля и сътрудничество общината ще се справи с трудната реформа.
Анализите на общината показват, че за една година в жълтите и зелени контейнери за разделно събиране на опаковки са събрани над 90 тона, но че само половината от материалите - хартия, пластмаса, стъкло и метали - са реално годни за рециклиране. 13,85% от боклукът, който постъпва на депото е хранителен, което говори за сериозно разхищаване на ресурси и допълнително замърсяване на околната среда чрез отделянето на вредни газове при гниенето на храната. С новите чипове общината вече ще събира данни от всяко домакинство, които ще бъдат основа за изчисление на новата такса по персонализиран и по-справедлив начин.
За да информира граждани, бизнес и институции за ползите от рециклирането и новия по-справедлив и модерен принцип за управление на отпадъците, община Гоце Делчев стартира и широка информационна кампания с мотото “Раздели. Изхвърли. Печелиш ти!“. Началото ѝ бе отбелязано със събитие на площад “Гоце Делчев“, включващо демонстрации, разговори с екипа на общината и еко експерти, както и образователни игри за най-малките с участието на местния партньор за оползотворяването на отпадъци — Булекопак. Най-важната информация за новия модел и ползите от разделно събиране вече е достъпна на специално създадената платформа https://green.gotsedelchev.bg.
Ще разбие ли милиардерът двупартийната система на Америка?
От януари 2026 г. около 6 милиона работници ще получават около 190 евро бруто повече на месец
Глобалната икономика навлиза в етап на дълбока трансформация, казва управителят на БНБ Димитър Радев