Нейков: Днес един работник има производителността на половин предприятие отпреди 20 години

Отбелязваме Международния ден на труда - 1 май

Днес един работник има производителността на половин предприятие отпреди 20 години. С новите технологии хората станаха много по-незаменими. Преди имаше колективи от 1000 или 10 000 души, един на 10 000 винаги можеш да го смениш, но при малки колективи въобще не е толкова лесно да замениш човек, защото имаш уникални специалисти със знания и умения, които само те владеят. Това каза председателят на Балканския институт по труда и социалната политика Иван Нейков пред БТА.

В Международния ден на труда - 1 май, отбелязваме обществените и икономическите постижения на работниците, припомняме си за правата, които са извоювани и не трябва да губим, както и осмисляме новите предизвикателства в сферата на труда.

Нашите дядовци и баби, майки и бащи, ни оставиха една много смислена, но от тяхна гледна точка, поговорка - „Залудо работи, залудо не стой“, но, боя се, че тази поговорка вече не важи за моите синове и внуци, каза Иван Нейков. 

Снимка: iStock

Това, което стана през последните двадесетина години промени радикално характера на труда. Първо се промени организацията му - през 19 и 20 век беше времето на големите колективи, когато милиони хора сутрин тръгваха за работа и милиони се връщаха вечер от работното си място. Това вече не е много привлекателно за хората от 21 век, трудът се промени и затова се променят и работниците, каза Иван Нейков. 

Според него в последните десетилетия нараства тежестта на работника в отношенията му с работодателя. „Все още битува тезата, че работодателят е силната страна в отношенията му с работника. Това е вярно, когато има висока безработица, но при ниска безработица, когато изискванията за капацитета на хората непрекъснато нарастват, тогава се сменя парадигмата, тежестта. Има вече много случаи, в които работникът диктува условията на трудовия договор“, заяви Нейков.

Попитан дали всичко в областта на трудовите права вече е извоювано, Нейков каза, че все още не е, но се променят интересите, ценностите на хората и битките им. Вероятно в следващите години ще се търси много по-голяма свобода в определянето на работното време, много по-голяма свобода в развитието на един работник, това ще бъдат по-интересни неща за младите хора, отколкото за техните родители, допълни председателят на Балканския институт по труда и социалната политика. 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст