Никола Минков: „Черният петък“ в България вече е по цял месец (ВИДЕО)
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
По нейни думи актуализацията на бюджета няма да мине, защото е построена върху грешни прогнози
Актуализацията на бюджета няма да мине, защото е построена върху грешни прогнози, каза икономическият експерт Мика Зайкова в ефира на „Тази Сутрин“ за предстоящото второ гледане на финансовата рамка на бюджета, включваща и бюджетите на държавното обществено осигуряване и здравната каса.
„Актуализацията на бюджета е слонче на глинени крака“, каза Зайкова.
По нейни думи част от грешните прогнози е и тази за ръста на БВП, който няма да бъде 2,9%, защото нито една агенция не дава повече от 1,7% до 2,1% ръст.
Зайкова допълни, че ръста на инфлацията също няма как да бъде очаквания ръст с 1,9%, защото през май тя вече е 15,6%.
„Всеки месец инфлацията расте и ако това продължава да расте, дори прогнозата на Симеон Дянков за 14% средно годишна е доста оптимистична“, допълни тя.
Зайкова добави, че цените на петрола също не са очакваните 100 долара за барел, а вече стигат 120 долара за барел, което прави онези 0,25 лв. за гориво „вече заминали“.
„Нито таванът на дълга ще бъде 10,3%, сигурно ще се наложи повече, нито дефицита ще бъде 4,1%“, каза още икономическият експерт.
Бившият зам.-министър на труда и социалната политика Христина Христова допълни, че актуализацията се чака от 2 млн. и 600 хил. пенсионирани българи, като с тоз акт сериозно се променя пенсионната политика.
„Казват, че от 1 юли ще средната пенсия ще нарасне с 23% - 10% плюс 60 лв., това изобщо не е по пенсионните принципи. Няма нищо общо. И не само като COVID добавка ще влязат, а и за бъдещите пенсионери“, каза Христова.
И Зайкова и Христова казаха, че предложението на БСП COVID добавката да се превърне в инфлационна няма значение, защото няма връзка с осигурителния приход.
Двете припомниха, че в хазната идват от данъчни приходи 247 млн. повече и в неданъчните 240 млн. лв. Тоест 587 млн. лв., а ни трябват 1 млрд. и 635 млн. само за пенсиите.
„Догодина вече няма да ни трябва само този 1 млрд. , а 3,7 млрд. а по-догодина 4,2 млрд. Това означава, че обещаваме на пенсионерите, а няма с какво да ги обезпечим“, каза Зайкова.
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб