Щети за милиарди: Застрахователният пазар в Калифорния е на ръба (ВИДЕА+СНИМКИ)
Какво ще се случи, ако планът FAIR няма достатъчно пари за изплащане на искове?
Кои са основни параметри на КФП за 2024 г.?
Според предварителни данни и оценки, бюджетното салдо по Консолидираната фискална програма (КФП) за 2024 г. се очаква да бъде дефицит в размер на 6,1 млрд. лв., или 3% от прогнозния БВП, това сочат данните от Министерството на финансите. Това ниво е в съответствие с разчетите, заложени в Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г., приет в края на 2023 г. Въпреки напрегнатия бюджет и липсата на такъв, прогнозите сочат леко подобрение спрямо първоначално планирания дефицит от 6,2 млрд. лв.
Министерството на финансите отбелязва, че усилията за подобряване на събираемостта на приходите и контролиране на разходите са изиграли ключова роля за постигането на тези резултати. Прогнозата показва, че дефицитът в сектор „Държавно управление“ за 2024 г. ще остане в рамките на референтната стойност от 3% от БВП, заложена в Пакта за стабилност и растеж. Пактът представлява съвкупност от правила за координирането на националните фискални политики в ЕС. Той има за цел да осигури стабилни държавни финанси, необходими за гарантирането на ценова стабилност и за стимулирането на силен устойчив растеж, който води до създаване на работни места.
Основни параметри на КФП за 2024 г.
Приходи:
Очакваните приходи, помощи и дарения по КФП за 2024 г. възлизат на около 72 млрд. лв., което е 95,6% от годишния план. Основният фактор за неизпълнението е по-ниските от планираните постъпления от помощи и дарения по сметките за средства от ЕС. Вторият и третият транш по Плана за възстановяване и устойчивост не са постъпили, което е довело до пропуск на около 3,5 млрд. лв.
Данъчни приходи: Те са 58,7 млрд. лв., или 101,3% от годишния план, с ръст от 12,2% спрямо 2023 г.
Неданъчни приходи: Остават по-ниски от планираното, основно заради по-ниски постъпления от продажба на квоти за емисии на парникови газове и такси. Те са в размер на около 9,7 млрд. лв
Приходите в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС): Тази категория отчита значително неизпълнение, с постъпления от 3,6 млрд. лв. спрямо зaлoжeнитe в paзчeтa ĸъм ЗДБPБ зa 2024 г. 7,1 млpд. лв.
Разходи:
Общите разходи по КФП, включително вноската на България в бюджета на ЕС, са 78,1 млрд. лв., което е 95,8% от годишния план. Увеличението спрямо предходната година се дължи основно на:
Повишени социални разходи заради увеличените пенсии през юли 2023 и 2024 г.
Увеличение на възнагражденията в сектора на образованието и други администрации.
По бюджетите на общините се отчитат по-високи разходи от планираните, докато по сметките за средства от ЕС те остават значително по-ниски.
Вноска в бюджета на ЕС
България е изплатила 1,6 млрд. лв. към бюджета на ЕС до края на 2024 г., съобразно действащото законодателство.
Статистическите данни за изпълнението на бюджета ще бъдат публикувани на сайта на Министерството на финансите в края на януари 2025 г. Те ще включват месечни отчети за касовото изпълнение на бюджетите на първостепенните разпоредители.
Какво ще се случи, ако планът FAIR няма достатъчно пари за изплащане на искове?
77% заявяват, че ще преквалифицират работниците си
Лошото време и геополитическите събития са сред заплахите пред снабдяването с храни в ЕС