1 USD
1.74721 BGN
Петрол
65.39 $/барел
Bitcoin
$103,556.0

Матиас Десмет, специален гост на „Хоризонти 2025“ – загубихме ли способността си да мислим критично?

БГ Бизнес

Тази година галавечерта „Хоризонти 2025“ кани аудиторията да се потопи в света на масовата психология, социалните динамики и силите, които формират модерното общество. Специален гост ще бъде световноизвестният професор по психология и психотерапевт Матиас Десмет – учен, чиито идеи променят начина, по който разбираме колективното поведение и личностната автономия.

Проф. Десмет е преподавател в катедрата по психология и образователни науки в Гентския университет, Белгия, и практикуващ психотерапевт. Автор на над 100 рецензирани академични статии, той получава престижни награди, сред които „Evidence-Based Psychoanalytic Case Study“ (2018) и „Wim Trijsburg“ (2019). Но това, което го прави изключителен, е неговата способност да свързва сложните научни концепции с реалния живот, като ги прави достъпни и разбираеми за всички.

Неговата книга „Психология на тоталитаризма“ е едно от най-превежданите произведения във фламандската литература, с повече от 20 езикови версии. В нея той разглежда как възниква т.нар. масово формиране – процес, при който хората в групи губят своята индивидуалност и започват да споделят общи идеи, често за сметка на критичното мислене. Той показва как дори интелигентни личности могат да попаднат в капана на колективното съзнание, като отказват да поставят под въпрос господстващите наративи.

Как незабележимо попадаме в капана на колективното мислене? Как провокирани, често безпочвени страхове ни карат да загубим реалната представа за случващото се около нас?

Особено показателен е анализът на Десмет за начина, по който тълпата влияе върху индивидуалното съзнание. В тълпата настъпва това, което той нарича "униформизация" на личностите, водеща до значително намаляване на критичното мислене. Дори високо интелигентни индивиди могат да загубят способността си за рационална преценка в контекста на масовата психология.

"Униформизация" се появява при наличието на четири ключови условия в обществото - социална изолация, липса на смисъл в живота, широко разпространена тревожност и колективно недоволство.

При възхода на технологиите и професии, в които ефектът от труда не е непосредствено видим, невъзможността да почувстваме смисъл и удовлетворение, да преживеем работата си като акт на съзидание, и изолацията стават все по-често срещани.

Общество, в което се подсилват страховете и несигурността, животът е труден и непоносим, колкото да е и напреднало по отношение на технологичното развитие. Разпространението на страха и несигурността събуждат у населението копнеж по абсолютен авторитет.

Начинът за преодоляване на подклажданите екзистенциални страхове е чрез творческото начало, индивидуалността и свързаността между хората. Изкуството е средство, чрез което обществото става пространство, в което свързаността и индивидуалните различия се утвърждават взаимно.

Повече информация за присъствие на „Хоризонти 2025“ може да бъде намерена тук.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук