1 USD
1.82822 BGN
Петрол
Bitcoin
$63,464.9

Масови сигнали за стомашни неразположения от храна по курортите

БГ Бизнес

Сдружение "За достъпна и качествена храна" установили лоша хигиена и неиздаване на касови бележки в много обекти за храна

В рамките на последните 45 дни до Сдружение "За достъпна и качествена храна" достигат множество сигнали от потребители получили временни стомашни неразположения като гадене, повръщане, тежест, болки в стомаха и стомашен дискомфорт  след консумация на храни като сладолед, царевица на кочан или в чаша, палачинки, фалафели и други продукти, които са закупени от преместваеми обекти,  временни и подвижни обекти и машини за сладолед, това се казва в съобщение на сдружението.

Голяма част от сигналите бяха свързани с неспазването на температурния режим на съхранение на сладоледа и липсата на етикети в град Варна и Велинград. За конкретните нарушения екипът на ЗДКХ са сигнализирали ръководствата на НАП, БАБХ и РЗИ.  

Проверки се извършват на обектите за търговия със сладолед, царевица, палачинки, понички и други бързи храни продавани в преместваеми обекти.  При първите проверени обекти на принципа таен клиент  по продължението на бул. „Приморски“ 2, във Варна освен липса на работно облекло на персонала не се дава информация за произхода на сладоледа, температурата на съхранение, която трябва да бъде  минимум „-18C◦”, срокът на годност, придружаващите документи, етикетировката, и дали често сменящите се продавачи разполагат със здравни книжки и  защо е толкова занижена хигиената в обектите. Основен проблем  са и често неиздаване на касови бонове дори при поискване с аргументи, че или устройството не работи поради високи температури или няма връзка с НАП и интернет. 

Положението във Велинград е почти сходно, на количките за царевица намиращи се на пешеходната улица  на 35 градуса са изложени пластмасови шишета с майонеза и кетчуп. Пред заведенията за пица на парче, отново има изложена на високи температури кетчуп и майонеза. В обектите за продажба на сладолед, фунийките не са обвити със салфетка, а продавачката умело ги пипа с ръка. Лъжичките, които са поставени пред павилиона не са опаковани всяко във фолио, а биват умело лазени от мухи и насекоми.  Лъжичката за сипване на сладолед се поставя в една чаша с вода и се бърка във всички видове сладолед само с една лъжичка. В обекта в кв. Чепино, също хигиенните навици са доста занижени- обслужващия персонал пипа всичко с ръка( без да има поставени ръкавици), продукти се вземат с ръка ( кюфтета, кебапчета) и се поставят в чинийка на клиента.

Екипът на ЗДКХ разполага със снимки от временни и подвижни обекти и машини за сладолед, нарушили гореспоменатото.

Обръщаме внимание, че НЕиздаването на касов бон затруднява, както работата на институциите, така и дейността на Сдружението- поради неналичие на касов документ трудно може да се локализира конкретен нарушител и да се подаде коректно сигнал към БАБХ или нашата платформа. Голяма част от нашите сигнали не съдържат този елемент.

"Продължава практиката ръководствата на големите търговски обектии и фирми първи да биват уведомени, за сигнали засягащи храни с изтекъл срок на годност, видимо лошо качество и разминавания в етикетите. В случай, че не отговарят на нашите и потребителски писма и сигнали, нашият екип  сезира компетентни органи, каквито са последите два сигнала за голям хранителин магазин в гр. Котел и две от големитге вериги“, каза  Председателя на Сдружение  „За достъпна и качествена храна“ д-р Андрей Велчев.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии