1 USD
1.81045 BGN
Петрол
73.25 $/барел
Bitcoin
$83,880.5

Мамят ли ни с каните за пречистване на вода?

Ето какво реално правят тези кани

Каната за вода вече присъства в много български домове. Всички занем, че тяпречиства водата, но какво точно прави и наистина ли е толкова полезна, едва ли всички са наясно. Чешмяната вода в България като цяло е с добро качество и годна за ежедневна консумация. Разбира се има и изключения - в много от малките населени места, водата дори не се пречиства, а се разчита единствено на добавянето на хлорни препарати за дезинфекция.

  • Колко и какво пречистват каните?
  • Какви са цените на чешмяна, пречистена и бутилирана вода?

 

В някои райони водата за пиене се замътва и влошава силно качеството си след валежи. Но като цяло сред хората цари недоверие, което ги подтиква да търсят алтернативи като използване на кани за филтриране на чешмяна вода или бутилирана вода. Тази алтернатива обаче си има висока цена. Бърза калкулация показва че и двете алтернативи са десетки пъти по-скъпи.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Цената на чешмяната вода за 10 литра излиза 0,035 лева. За тези литри филтрираната с кана вода излиза 0,50-1 лева, а бутилираната 2-3 лева.

Това което е проблем за гражданите е възможност за печалба за търговците на кани за филтриране на вода. Магазините и интернет са затрупани с предложения. Те обещават пречистване на питейната вода от всички замърсители. Рекламните твърдения на подобни продукти изреждат дълги списъци от полезни свойства. Цените на каните не са високи и са съпоставими с вечеря в заведение за един човек. Цените на филтрите, които трябва да се подменят регулярно рядко надхвърлят цена от 20 лева. Цената на филтрираната вода, както се вижда от таблицата е по средата между чешмяната и бутилираната вода. И все пак струва ли си разхода? За да отговори на тези въпроси, "Активни потребители" дава информация от изследване на германската организация Варентест.

Според данните, органичните вещества и тежките метали се натрупват върху активния въглен. А синтетичните смоли обменят йони, например калций и магнезий за водород. Това прави филтрата първоначално по-мек и по-киселинен, но съдържа по-малко минерали. Изследването обаче установява, че ефективността на филтрите осезаемо намалява много преди посочените от производителите количества. С други думи, за да сме сигурни, че филтрите пречистват максимално, трябва да ги сменяме два пъти по-често от предписаното от производителя, което още повече ще повиши цената на пречистената вода и ще я доближи до тази на бутилираната. 

Резултати от проучването

Хлор

Той попада в питейните води вследствие на третиране с цел дезинфекция, т.е. премахване на микроорганизмите. За съжаление в България ВИК дружествата понякога предозират хлора и неговото остатъчно количество може няколкократно надхвърля разрешения лимит. Прехлорирането е опасно за здравето на хората. Обичайно хлорът се премахва от водата чрез филтруване през активен въглен, а такъв съдържат всички изпитвани от нас марки. Резултатите в таблицата показват, че 8 от 10 търговски продукта премахват над 80% от количеството на добавения в тестовия разтвор хлор.  

Нитрати

Нитратите са стандартен замърсител на питейните води в България. Най-често те се откриват в земеделските райони. Динамиката на акумулиране на нитрати в питейната води обикновено има сезонен характер и съвпада с активното отглеждане на растенията. Почистването от нитрати е сравнително трудно, защото при тях стереотипният активен въглен е слабо ефективен. Нито една изпитвана марка филтри не отстранява в достатъчно голяма степен нитратите.  

Желязо

Източник на замърсяване понякога са металните тръби в старите мрежи, но често причината е напълно естествена – почвените водоносни слоеве. В България има много водоизточници, чиито води съдържат високи нива на желязо и други тежки метали като манган, хром, кадмий, арсен и понякога уран. Премахването на тези метали изисква прилагане на по-скъпи технологии като йонообменни смоли. Типичните пречиствателни станции не могат ефективно да отстраняват тежките метали и затова в България има региони с влошена безопасност на питейната вода. Прилагането на допълнително пречистване на такава вода е логично. В същото време обаче се оказва, че максималната степен на пречистване на желязото е 36,5%, което е твърде малко за практическо приложение. При половината от тестваните филтри, се отстранява под 15% от метала, т.е. нищо. 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук