1 USD
1.68985 BGN
Петрол
69.97 $/барел
Bitcoin
$107,308.0

Летище "Васил Левски" - София става четвъртото в Европа с 5G частна мобилна мрежа

БГ Бизнес

Кога ще заработи първата частна мрежа в България?

Софийското летище „Васил Левски“ става четвъртото от 600 летища в Европа, което ще разполага с иновативна частна 5G мрежа. Мрежата, която ще бъде внедрена на летище "Васил Левски" - София от "СОФ Кънект" ще бъде изградена в партньорство с A1 България и WINGS ICT Solutions.

В момента в Европа с подобна мрежа работят само летищата във Франкфурт, Виена и амстердамското летище „Скипол“.

Колко струва проектът за първата частна 5G мрежа у нас?

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Проектът за първа частна 5G мрежа в България е на стойност 5 921 500 евро е съфинансиран от Механизма на ЕС за свързване на Европа (CFF) с 4 441 125 евро и трябва да бъде завършен в период от 3 месеца.

След като заработи, 5G мрежата ще покрива 8 кв. км, осигурявайки почти 100% покритие на открито и 98,9% на закрито в ключовите зони на летището, включително перона, терминалите и оперативните съоръжения.

По думи на Тодор Ташев – старши директор  „Център за предоставяне на услуги“ в А1 България този обхват ще даде възможност и на линейките и пожарните коли, намиращи се в периметъра около летището да използват мрежата.

Мрежата ще използва IoT сензори и анализи, управлявани от изкуствен интелект. Очакванията на Хесус Кабайеро – главен изпълнителен директор на СОФ „Кънект“ (компанията, която стопанисва летището) с помощта на изкуствения интелект и интелигентното наблюдение ще бъде намалено времето за чакане на пътниците и ще се оптимизират мерките за сигурност.

Ташев разясни, по време на пресконференцията за представяне на проекта пред журналисти, че умното видео наблюдение ще показва само на кои места се образуват струпвания на хора, което ще дава сигнал на наземния персонал да отвори още гишета за проверки, като по този начин потокът ще се намали. Идеята на умното видео наблюдение не е да идентифицира определени лица, а да засича големи струпвания.

Проектът „5GFORVIE” се разработва и на летище Виена с 4,1 милиона евро финансиране от ЕС.

Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на Европейската комисия в България, заяви, че с този проект България става европейски пионер в дигиталната трансформация на авиацията и не е случаен фактът, че ЕС подкрепя проекта с почти 4,5 млн. евро.

Стратегическият план на Европейския съюз за цифрово десетилетие инвестира общо 150 млрд. евро по различни целеви програми. Той дава шанс на България да се адаптира към новите тенденции. Чобанова припомни, че почти една четвърт от средствата по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) също са насочени към цифрова трансформация. За същата цел са осигурени и близо 1,5 млрд. евро по кохезионните програми.

Освен в помощ на служителите на летището частната 5G мобилна мрежа ще играе решаваща роля в подкрепа на институциите, включително правоприлагащи органи, пожарни бригади и спешни медицински услуги, като предоставя стабилна свързаност и анализ на данни в реално време за бързо вземане на решения в критични ситуации.

Йоанис Пацурас, архитект IT решения в WINGS ICT Solutions, обясни, че с мрежата ще бъде внедрен и техен продукт – приложение, което ще насочва пътниците за безопасна евакуация на летището. 

Това е вторият проект, който СОФ Кънект реализира с европейско финансиране след този за електрификацията на летищните наземни операции ESAGO на стойност 1 860 000 евро, като приносът на ЕС в него възлиза на 930 000 евро .

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Виж всички предложения от брошурата тук