
Πpoдaвaт цех за консерви на пловдивска фирма за над 1,3 млн. лева
Причината за продажбата са неуредени задължения на стойност почти 260 000 лева
Покупко-продажбата на МПС изисква също и плащането на т.нар. „данък при придобиване“
Прехвърлянето на собственост върху лек автомобил между частни лица в България включва няколко задължителни разхода. Първо, самият договор за покупко-продажба се заверява при нотариус, като нотариалната такса се изчислява по официална тарифа спрямо стойността на сделката. Така например при цена до 5 000 лв. нотариалната такса е около 30-70 лв., при цена 5 001-10 000 лв. – около 80–120 лв., а при над 10 000 лв. – започва от 150 лв. и може да достигне над 300 лв.
Покупко-продажбата на МПС изисква също и плащането на т.нар. „данък при придобиване“ – местен данък, определян от Общинския съвет, в размер до 3% от застрахователната стойност на автомобила. Например в София ставката е 3%. Това значи, че при сделка от сума 2000 лв., данъкът е 60 лв. В други градове може да е 2–3%. Данъкът се внася еднократно при сделката, често платен на място при нотариуса.
Сумата за прехвърляне на кола е събирателна от отделните такси:
След прехвърляне новият собственик дължи и годишния данък за превозното средство, който се плаща на общината. Този данък зависи от техническите характеристики на автомобила – основно мощност на двигателя (kW), екологичен стандарт (Евро клас) и година на производство. Всеки общински съвет приема наредба с формула за изчисление. По закон данъкът се формира на база имуществен компонент (мощност, коригиран по възраст на колата) и екологичен компонент (въз основа на Евро категория).
След нотариалното прехвърляне купувачът трябва да отиде в КАТ (Пътна полиция) да смени талона на автомобила. Държавната такса за смяна на регистрационния талон (голям и малък талон) при нов собственик е 80 лв.,според тарифата на Закона за държавните такси. Това е еднократен разход, който се заплаща онлайн или на каса на МВР, и без него новите талони не се издават. Ако по договорка се използва пълномощно, се заплащат по още 20–40 лв. за заверката му (такса при нотариуса, ако нотариусът подготвя договора и пълномощни).
Освен това има такси за новите регистрационни номера и табели, ако е необходимо.
При прехвърляне между физически лица (с автомобил вече регистриран в България) екотакса обикновено не се плаща повторно. Екотакса се дължи при първа регистрация на нов внос или нов автомобил.
За 2025 г. тя остава по таблица, като по-старите коли плащат повече. Например за вносен лек автомобил над 10 г. (до 2015 г.) екотаксата е около 250–270 лв., за 5–10-годишни – 220–240 лв., за под 5 г. – 180–200 лв.; а хибридите/електромобилите – много по-малко (ок. 30–120 лв.)
Таксите по прехвърлянето (например нотариус и данък при придобиване) могат да се платят както в брой, така и по банков път. Банковите такси за превод към държавни сметки обикновено са символични (до няколко лева) или изобщо липсват при интернет банкиране. Системата ePay също се използва често за плащания към МВР или общината, като комисионната там е фиксирана, но незначителна. Продавачът пък трябва да е внесъл текущия годишен данък „път“/„данък МПС“, за да няма пречки пред нотариуса.
Обикновено купувачът поема най-големите разходи – нотариалната такса (ок. 30–300+ лв. според цената на автомобила) и местния данък 2–3% от стойността, а също и държавната такса за смяна на талони (80 лв.). Продавачът плаща годишния данък МПС до момента на сделката. При налични официални данни за цена, екологичен клас и др., тези суми могат да се изчислят предварително. Като цяло крайната „цена“ на прехвърлянето за стандартен автомобил от няколко хиляди лева е няколкостотин лева
Пример: за кола на стойност 3 000 лв. са нужни около 220–250 лв.).
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Причината за продажбата са неуредени задължения на стойност почти 260 000 лева
Датата за влизане в сила на приетите днес санкции ще бъде определена допълнително
Икономиката на Япония се сви за първи път от една година