1 USD
1.67882 BGN
Петрол
67.38 $/барел
Bitcoin
$118,531.0

Колко щедри са българите?

Хората в държави с по-ниски доходи даряват средно двойно повече от тези в богати държави

България е на 61-во място в света по щедрост, според Световния доклад за дарителството 2025 (World Giving Report 2025) – представително международно проучване на британската фондация CAF (Charities Aid Foundation), което обхваща над 50 000 души в 101 държави. В България данните се представят от фондация BCause.

Проучването отчита какъв дял от личните си доходи хората даряват – било за благотворителна организация, за хора в нужда или за религиозна институция. За първи път е въведена именно тази мярка за щедрост, която позволява сравнение между държавите.

Повече от половината българи (57%) са дарили пари за добри каузи през 2024 г., което е съвсем близо до средното европейско ниво от 59%. Впечатляващо е, че делът от доходите, който даряваме – 0,76% – е над средното за Европа (0,64%). Разликата може да се обясни с пропуските и неуспехите да се посрещнат обществените нужди в рамките на системи като здравеопазването и социалните услуги.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Докладът показва и че българите често подценяват собствената си щедрост. Макар да се самооценяваме ниско – едва на 83-то място от 101 държави – реалното ни поведение ни поставя доста по-високо: на 61-во място по дял от дарени доходи. България е наравно с Нова Зеландия и Судан и дори е наредена пред Норвегия.

Глобалният анализ показва още, че хората в държави с по-ниски доходи даряват средно двойно повече от тези в богати държави – 1,45% спрямо 0,7%. В Африка делът на дарените средства е средно 1,54% от доходите, докато в Европа – 0,64%. Най-щедрата страна в света е Нигерия (2,83%), следвана от Египет (2,45%), а трети са Гана и Китай (2,19%).

В България доброволчеството остава слабо застъпено. Само 14% от българите са се включили поне веднъж като доброволци през 2024 г., докато в световен мащаб това прави всеки четвърти (26%). Сред доброволците у нас едва 26% са го правили редовно (над 12 пъти годишно), докато в Европа този дял е 40%, а в света – 36%. За сметка на това, в България преобладават онези, които са се включили спорадично – 41%.

Средно българинът е прекарал 3 часа и 45 минути в доброволческа дейност през 2024 г. – над два пъти по-малко от средното за Европа (6 часа и 30 минути) и над два пъти и половина под световното средно ниво (9 часа).

Глобалният доклад показва и кои каузи в света са най-подкрепяни – децата и младежите водят класацията с 29% от дарителите, а 26% от хората даряват за хуманитарна помощ и бедствия. В Азия най-популярни са екологичните каузи (16%).

Когато става въпрос за доброволен труд, най-активни са хората в Катар (27,5 часа средно годишно), Руанда (26,6 часа) и Кот д’Ивоар (23,3 часа). Единствената страна извън Африка в топ 10 е Нидерландия (15,4 часа). Най-високи нива на дарителство като дял от доходите се наблюдават в Нигерия, Египет, Гана, Китай и Кения.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук