
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Българите все повече предпочтат малките градчета и села
Независимо от разпространеното схващане, че Южното Черноморие привлича повече родни туристи за разлика от Северното, където ходят по-платежоспособни чужденци, областта, която е лидер по печалби от гости през лятото, всъщност е Бургас.
През летния сезон на 2023-а хотелите, разположени между Обзор и Резово, са изкарали от нощувки 686 млн. лева.
Тези на север – между Бяла и Златни пясъци, се отчитат с почти двойно по-малко – само 333 млн. лв. А още по на север – от Кранево през Албена до Дуранкулак, са спечелили 116 млн. лв.
През зимата лидер по печалби са хотелиерите в Банско– за целия предходен сезон те са изкарали 76 млн. лв. от нощувки, следвани от колегите си в Боровец с 27 млн. лв. и Пампорово с 22 млн. лв., пише "24 часа". Всичко това прави 125 млн. лв., но все пак приходите на хотелите в България през същата зима са били общо 324 млн. лв. Т.е. извън трите големи ски курорта има множество малки градчета и села из Балкана, Рила, Родопите и Пирин, където туризмът също работи доста добре. Данните излизат наяве от новата система на туристическото министерство ЕСТИ (Единна система за туристическа информация), в която хотелиерите задължително попълват данните за всеки гост, и е свързана с НАП и МВР.
Заради мащабите си най-печелившата дестинация през лятото в България е Слънчев бряг. Само между май и септември многобройните хотели в този курорт са спечелили 373 млн. лв. В тази цифра влизат само нощувките, платени от гостите, но не и допълнителните услуги и приходите от заведения и атракции. Което е повече от всички приходи от нощувки през зимата в цяла България и показва, че между двата сезона все още има твърде голяма разлика.
Ръстът на приходите на Слънчев бряг в сравнение със същите месеци на 2022 г. е 10%, а приходите от 2020 г., когато имаше многобройни забрани и ограничения, отдавна са надминати.
Бургас обаче далеч не е само Слънчев бряг. Хотелите в самия град имат завидни приходи от нощувки, но и на разстояние до петдесетина километра от него в рамките на около 48 часа може да се посетят Несебър, Созопол и Поморие, които също са притегателни за туристите. А и многобройни резервати, заливи, древни крепости, малки курортни градчета, етнографски селища като Ченгене скеле, балнеолечебни центрове като този в Поморие и много атракции.
Друга област в България, която, макар и с по-скромни приходи от морските, дърпа доста туристи напоследък, е Велико Търново. Данните за тамошните хотели показват 50% ръст на приходите през 2022 г. в сравнение с предходната година – от 10 млн. лв. те скачат на 15 млн. При това са разпределени далеч по-равномерно през годината.
За 2023 г. данни има само до октомври, но те вече показват 16 млн. лв. приходи от нощувки, т.е. и там рекордната 2019 г. е надмината.
В данните за Велико Търново прави впечатление, че приходите от нощувки на български граждани са винаги двойно по-високи от тези на чужденците освен през лятото, когато е пикът на посещението на чужденци.
В самия град има общо 1613 обекта от историческото наследство на България и той отдавна се е превърнал в средище за много културни прояви. Но и около него има доста обекти, които са задължителна спирка при екскурзия в страната: архитектурно-музейните резервати “Арбанаси” и “Боженци”, Патриаршеския манастир, Хотнишкия водопад, Еменския каньон, геокомплекса Понорите, Трявна, природния парк “Българка” и много други.
Великотърновският регион е и отделен тур от картата на все по-популярния напоследък винено-кулинарен туризъм, защото в региона има множество винарни. Тук се произвеждат шардоне, мерло, пино ноар, а ако екскурзията се съчетае с близко разположените други стари столици на България – Преслав и Плиска, може да се опита и прочутият осмарски пелин, както и специалитетите на местната кухня.
Макар че Банско, Разлог, Добринище, Сандански минават за зимни курорти, през последната година има видимо нарастване на туристите в региона и през лятото, показват данните за приходите на местните хотели.
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините