1 USD
1.81297 BGN
Петрол
74.49 $/барел
Bitcoin
$84,676.2

Кои области в България имат най-добра пътна инфраструктура?

БГ Бизнес

Къде е най-доброто и най-лошото качество на пътя?

Пътната инфраструктура е един от ключовите фактори за икономическото развитие на регионите, като тя улеснява движението на хора и стоки, привлича инвестиции и повишава качеството на живот. В България състоянието на пътната мрежа варира значително между областите. През 2024 година някои региони изпъкват с високото качество на своите пътища, докато други остават с предизвикателства в тази сфера. Ето кои са лидерите в инфраструктурата в България според изследването на Регионални профили 2024

Лидери по качество на пътната настилка

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Област Благоевград е сред лидерите по отношение на пътната инфраструктура. Въпреки че се намира в периферията на страната и разполага с обширни планински територии, 66% от пътната настилка в областта е в добро състояние. Това е значително над средното за страната ниво от 40%. Основен фактор за този успех е вниманието към поддръжката на съществуващата мрежа, въпреки относително ниската гъстота на пътищата в региона. Единствено област Сливен успява да изпревари Благоевград по този показател.

София (област) 

Област София също разполага с добре развита пътна инфраструктура. Гъстотата на пътната и железопътната мрежа е по-висока от средната за страната, а делът на автомагистралите и първокласните пътища е вторият най-висок (след този в област Шумен) с 31% при 19% средно за страната. Същевременно обаче качеството на пътищата продължава да е сравнително ниско с едва 32% от пътната настилка в добро състояние при 40% в страната през 2023 година.

Черноморските области

Снимка: БМФ Порт Бургас

Областите Бургас и Варна също демонстрират високо ниво на развитие на пътната инфраструктура. В Бургас делът на автомагистралите и първокласните пътища е висок (26% при 19% в страната), но качеството на пътната настилка остава ниско (30% в добро състояние при 40% в страната).

Във Варна гъстотата на пътната и на железопътната мрежа е висока. Значителен е и делът на автомагистралите и първокласните пътища – 28%. Качеството на пътната настилка се задържа високо и през 2023 година. В добро състояние са 56% от пътищата в областта (при 40% в страната). 

Предизвикателствата пред изоставащите региони

Снимка: Регионален исторически музей - Видин

Области като Видин и Монтана, които продължават да страдат от недостатъчно инвестиции в пътната мрежа. Във Видин качеството на пътната настилка се подобрява, но и то остава на сравнително ниско ниво – 37% от пътищата в областта са в добро състояние при 40% в страната през 2023 година.

Значението на инвестициите в инфраструктурата

Доброто състояние на пътната инфраструктура е резултат от последователни инвестиции и добре планирани проекти. Пътната инфраструктура в България е силно поляризирана – някои области, като Благоевград и София (област), се открояват с отлично качество на пътищата, докато други остават с недостатъчно развитие. 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук