Кои области в България имат най-добра пътна инфраструктура?

БГ Бизнес

Къде е най-доброто и най-лошото качество на пътя?

 

Пътната инфраструктура е един от ключовите фактори за икономическото развитие на регионите, като тя улеснява движението на хора и стоки, привлича инвестиции и повишава качеството на живот. В България състоянието на пътната мрежа варира значително между областите. През 2024 година някои региони изпъкват с високото качество на своите пътища, докато други остават с предизвикателства в тази сфера. Ето кои са лидерите в инфраструктурата в България според изследването на Регионални профили 2024

Лидери по качество на пътната настилка

Област Благоевград е сред лидерите по отношение на пътната инфраструктура. Въпреки че се намира в периферията на страната и разполага с обширни планински територии, 66% от пътната настилка в областта е в добро състояние. Това е значително над средното за страната ниво от 40%. Основен фактор за този успех е вниманието към поддръжката на съществуващата мрежа, въпреки относително ниската гъстота на пътищата в региона. Единствено област Сливен успява да изпревари Благоевград по този показател.

София (област) 

Област София също разполага с добре развита пътна инфраструктура. Гъстотата на пътната и железопътната мрежа е по-висока от средната за страната, а делът на автомагистралите и първокласните пътища е вторият най-висок (след този в област Шумен) с 31% при 19% средно за страната. Същевременно обаче качеството на пътищата продължава да е сравнително ниско с едва 32% от пътната настилка в добро състояние при 40% в страната през 2023 година.

Черноморските области

Снимка: БМФ Порт Бургас

Областите Бургас и Варна също демонстрират високо ниво на развитие на пътната инфраструктура. В Бургас делът на автомагистралите и първокласните пътища е висок (26% при 19% в страната), но качеството на пътната настилка остава ниско (30% в добро състояние при 40% в страната).

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст