Какво трябва да знаем при застраховката на имот

БГ Бизнес

Трябва да сте наясно какво искате, за да няма разочарование, казват експерти

Хората често застраховат имотите си заради ипотечния кредит, но не и движимото имущество в него, сочат данните на Асоциацията на застрахователите у нас. На кръгла маса, посветена на полиците за дома, председателят ѝ Константин Велев призова за по-сериозна информираност на клиентите и определи цените на жилищните застраховки като „поносими“.

Ако е направена застраховка на имота с покрит риск „пожар“, но не е застраховано движимото имущество, застрахователната компания ще плати за ремонта на дома, но не и за изгорелите мебели и оборудване. С този пример председателят на Асоциацията на застрахователите Константин Велев изобрази необходимостта да се преценяват рисковете, когато се прави полица за дома.

За да бъде наистина добра застраховката, потребителят трябва да реши на каква стойност иска да защити имота си и движимото имущество в него, коментира Велев.

"В същото време не е задължително да плаща за всички възможни рискове – например, ако апартаментът е на нисък етаж, е разумно в полицата да е включен рискът от счупване на стъклата на прозорците. Ако етажът обаче е висок, вероятността от подобно събитие е много ниска и може да не се плаща за този риск. Също така клиентът трябва много добре да се информира какво точно се включва в определен риск – за застрахователите „наводнение“ е риск, при който приижда река или има много силен дъжд, а не повреда във ВиК инсталацията", обяснява той цитиран от БНР.

Колко често застрахователите наистина обезщетяват клиентите си? 

При 90% застрахователната компания е платила обезщетения, показа проучване на портала „Моите пари“, представено от старши анализатора Десислава Николова.

Какви са причините за неизплащане на щетите според направената анкета?

При 40% причината да не се плати е непокрит в полицата риск. 

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст