Какво е автожир и защо българските са признати от целия свят?

БГ Бизнес
 

Българска компания печели първо място на изложение в Америка за най-красив двуместен автожир

Българска компания печели първо място в престижно изложение в Америка за най-красив двуместен автожир. Може би някои от вас чуват тази дума за пръв път и се чудят за какво се използва това технологично чудо, създадено от цял „отбор“ от българи със страхотни постижения в авиацията?

Автожирът е хибридна машина, комбинираща в себе си полетните характеристики на хеликоптер и самолет. Излита и каца на писта, тъй като има витло, но може почти да зависне като хеликоптер и има иновативна роторна система, казват от компанията, спечелила престижното състезание NIKI Rotor Aviation.

Личен архив/Niki Rotor

„Автожирите разполагат с изключителна маневреност и скорост и са една от най-безопасните летателни машини, разработвани някога от човечеството“, казаха за businessnovinite.bg от компанията.

Преди броени дни в Уанчуа, Флорида (САЩ) се проведе ежегодното изложение и форум за автожири в света. Там организаторите и публиката оцениха автожира „Калитеа“ (Kallithea - в превод от гръцки - the beat view – „най-красива гледка“) на база на иновативния дизайн, отличен аеродинамичен разчет и полетни характеристики и заслужено българската компания грабна призовото първо място.

Снимка: Личен архив/Niki Rotor Aviation

Машината е изцяло изработена от карбон и има максимално полетно тегло 600 кг. Използва се за прелети на трудно достъпни места, както и за инсталиране на автопилоти, камери с висока чувствителност и прецизност, за селско стопанска дейност… но най-вече за удоволствие.

Създателят на идеята Николай Николов, създава първият прототип на хеликоптер още през далечната 2000г., но за съжаление той не успява да стигне до пазара и създателят да изпълни мечтата на всяко момче да се занимава с авиация. 

Това обаче не го отказва напротив, мотивира го да продължи своята работа и през 2004-та година, компанията създава своя първи проект за автожир –, който през 2008-ма година прави своя първи тестови полет на летище Габровница край Монтана.

През 2009-та година се появява още един модел автожир, който е значително по-съвременна, бърза и интересна машина, спрямо своя предшественик. През 2011-та година започва и разработването на един от най-добрите автожири в световен мащаб – Kallithea, носител на безброй много награди и признания от водещи лица и организации в бранша. Останалото е история...

За разлика от България, американците приемат наистина сериозно производството на този тип машини. Наградата Aviation е изключително престижна и се връчва единствено на онези, които наистина са успели да добавят нещо специално към своите автожири.

Bensen Days e най-старата надпревара в света, която събира ежегодно любители, обучители, пилоти и производители на автожири и експериментални самолети. Първите издания на това престижно събитие датират от далечната 1960 година и се радват на изключително голяма популярност сред общността на любителите на автожири, която макар да не е толкова популярна у нас, е популярна зад граница. А компанията печели първо място в категорията "Най-добър двуместен автожир в света". 

Снимка: Личен архив/Niki Rotor Aviation

Положените усилия са възнаградени, когато през 2022 машината е обявена за най-красива в световната ранклиста на Америка измежду подобни летателни апарати от Италия, Испания, Германия и Франция. Това за пореден път доказва класата на български инженеринг и напредничавото мисленете на българският предприемачески дух.

В компанията сега работят над 25 специалисти инженери от цяла България.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст