
Как моловете използват липсата на прозорци, за да ви накарат да пазарувате повече
От оживените улици до света „без прозорци“
ЕЦБ ще има косвено влияние върху държавния бюджет на страната ни
След като България се присъедини към Еврозоната, тя ще получи редица нови права и задължения като част от страните, използващи еврото.
На първо място България ще получи право на глас в Генералния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ). С цел да се запази способността на Управителния съвет на ЕЦБ да взима решения въпреки увеличаването на броя на членовете му, е въведена ротация на правата на глас на управителите на националните централни банки.
Управителите на централните банки на най-големите пет икономики в ЕС (Германия, Франция, Италия, Испания и Нидерландия) притежават общо четири гласа при гласуване. Управителите на централните банки на останалите държави от еврозоната разполагат общо с единадесет гласа при гласуване. Ротацията на правото на глас е ежемесечна, което означава че управителят на БНБ ще има възможност да гласува в около 70% от гласуванията на Управителния съвет на ЕЦБ. Гласът му ще бъде равен на този на Австрия, Белгия, Люксембург, Ирландия, Португалия и други страни от ЕС.
Освен това управителят на Българската народна банка (БНБ) ще стане член на Управителния съвет на ЕЦБ – органът, който определя паричната политика на еврозоната. Това означава, че БНБ ще може да участва в решенията за лихвените проценти и монетарните инструменти.
След влизането на България в Еврозоната, Европейската централна банка (ЕЦБ) няма да има пряка роля в изготвянето на държавния бюджет, но ще има косвено влияние чрез механизми за контрол и координация в рамките на Икономическия и паричен съюз (ИПС), пише FactCheck. Държавният бюджет остава национална отговорност и ще се изготвя от българското правителство и парламент, но страната ще бъде задължена да спазва правилата на Пакта за стабилност и растеж (ПСР):
Европейската комисия ще оценява проектобюджета и може да изисква корекции при нарушаване на фискалните правила. Ако България надвиши допустимите бюджетни дефицити, може да бъде поставена в процедура за прекомерен дефицит (EDP), което означава засилено наблюдение и препоръки за коригиращи мерки. Ако правителството не предприеме нужните действия, Еврогрупата може да наложи санкции.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
От оживените улици до света „без прозорци“
Засега компаниите избягваха подобни мерки заради острия недостиг на работна ръка
Съоръжението към АЕЦ "Козлодуй" трябваше да бъде пуснато през 2021 г.