1 USD
1.72822 BGN
Петрол
63.84 $/барел
Bitcoin
$108,091.0

Какви права ще има България, когато влезе в еврозоната?

ЕЦБ ще има косвено влияние върху държавния бюджет на страната ни

След като България се присъедини към Еврозоната, тя ще получи редица нови права и задължения като част от страните, използващи еврото.

  • България ще има глас в определянето на паричната политика на еврозоната
  • Какви задължения ще има страната ни?

На първо място България ще получи право на глас в Генералния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ). С цел да се запази способността на Управителния съвет на ЕЦБ да взима решения въпреки увеличаването на броя на членовете му, е въведена ротация на правата на глас на управителите на националните централни банки.

Управителите на централните банки на най-големите пет икономики в ЕС (Германия, Франция, Италия, Испания и Нидерландия) притежават общо четири гласа при гласуване. Управителите на централните банки на останалите държави от еврозоната разполагат общо с единадесет гласа при гласуване. Ротацията на правото на глас е ежемесечна, което означава че управителят на БНБ ще има възможност да гласува в около 70% от гласуванията на Управителния съвет на ЕЦБ. Гласът му ще бъде равен на този на Австрия, Белгия, Люксембург, Ирландия, Португалия и други страни от ЕС.

Освен това управителят на Българската народна банка (БНБ) ще стане член на Управителния съвет на ЕЦБ – органът, който определя паричната политика на еврозоната. Това означава, че БНБ ще може да участва в решенията за лихвените проценти и монетарните инструменти.

След влизането на България в Еврозоната, Европейската централна банка (ЕЦБ) няма да има пряка роля в изготвянето на държавния бюджет, но ще има косвено влияние чрез механизми за контрол и координация в рамките на Икономическия и паричен съюз (ИПС), пише FactCheck. Държавният бюджет остава национална отговорност и ще се изготвя от българското правителство и парламент, но страната ще бъде задължена да спазва правилата на Пакта за стабилност и растеж (ПСР):

  • Бюджетният дефицит не трябва да надвишава 3% от БВП
  • Държавният дълг трябва да остане под 60% от БВП (или да намалява устойчиво)

Европейската комисия ще оценява проектобюджета и може да изисква корекции при нарушаване на фискалните правила. Ако България надвиши допустимите бюджетни дефицити, може да бъде поставена в процедура за прекомерен дефицит (EDP), което означава засилено наблюдение и препоръки за коригиращи мерки. Ако правителството не предприеме нужните действия, Еврогрупата може да наложи санкции.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM  

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Виж всички предложения от брошурата тук