
Спалня в самолета: Какви са тайните на екипажа при дълъг полет?
Какво да правите за да „не усетите“ полетите над 13 часа?
На здравната ни система не достигат 30 000 медицински сестри
Днес се очаква медицинските сестри в страната да излязат на протест, като настояват за увеличение на възнагражденията, по-добри условия на труд и по-малко извънредни дежурства.
Синдикатът на българските медицински специалисти вече изпрати отворено писмо до правителството и парламента, в което настоява заплатите в държавните и общински лечебни заведения да бъдат повишени най-малко до 150% от средната работна заплата за страната. Това означава, че стартовото възнаграждение на медицински специалист би трябвало да достигне 3077 лева.
Протестът е подкрепен от медицински сестри, акушерки, лекарски асистенти, рехабилитатори и санитари. Според тях в момента масово заплатите варират между 1500 и 1800 лева, а има случаи, в които здравни работници получават едва 1380 лева.
Съгласно чл. 47, ал. 2 от Колективния трудов договор (КТД) в отрасъл "Здравеопазване" за 2022 г., началните основни месечни заплати за медицинските професионалисти по здравни грижи, включително медицинските сестри и акушерките, са фиксирани на минимум 1450 лева. За старши медицински сестри и акушерки, тази сума нараства до 1500 лева, а за главните медицински сестри и акушерки – до 1550 лева. Тези суми са фиксирани за лечебни заведения, финансирани от бюджета на Министерството на здравеопазването, както и за други заведения, предоставящи социални услуги за деца и възрастни.
При персонал, нает в университетски многопрофилни и специализирани болници (частни и държавни) заплатата не трябва да бъде по-малко от 1500 лв. за медицински сестри и акушерки, за старши медицински сестри и акушерки, тази сума нараства до 1550 лева, а за главните медицински сестри и акушерки – до 1650 лева.
Персоналът в многопрофилни болници за активно лечение, центрове за психично здраве и комплексни онкологични центрове са както следва медицински сестри и акушерки – 1500 лв., за старши медицински сестри и акушерки - 1550 лв. и главните медицински сестри и акушерки - 1650 лв.
Индивидуалните размери на основните месечни заплати при пълно работно време не могат да бъдат по-ниски от минималния размер на основната работна заплата за длъжността съгласно този договор.
Проблемът с ниските възнаграждения в сектора е сред основните причини за острия недостиг на медицински кадри у нас. Според данни от анонимна анкета на платформата „Индекс на болниците“ от 2023 г., ниското заплащане, прекомерната натовареност и липсата на уважение към професията са трите най-чести причини, поради които много медицински сестри напускат или изобщо не започват работа в системата.
Над 97% от медицинските специалисти в България са категорични, че в болниците има сериозен кадрови дефицит. Много от младите специалисти се отказват още в началото на кариерата си именно заради ниските заплати.
През август 2023 г. Народното събрание прие решение, с което задължи министъра на здравеопазването да предприеме спешни мерки за осигуряване на медицински сестри и акушерки. Според приетия текст, в рамките на два месеца министърът трябва да предложи стратегия за увеличаване на броя на правоспособните кадри с поне 30% до 2030 г.
Освен това депутатите приеха и поправка, която задължава министъра да гарантира, че заплатата на медицинските сестри и акушерки няма да бъде по-ниска от 90% от средната за страната или от договореното в колективния трудов договор — в зависимост от това кое е по-благоприятно за служителите.
Според изчисленията на бранша, на здравната система в България ѝ липсват около 30 000 медицински сестри, а проблемът с осигуряването на квалифицирани кадри продължава да се задълбочава с всяка изминала година.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Какво да правите за да „не усетите“ полетите над 13 часа?
От оживените улици до света „без прозорци“
Засега компаниите избягваха подобни мерки заради острия недостиг на работна ръка