Боян Рашев: Светът търси метали, нужни са инвестиции в добив

 

България е на трето място в света по нерафинирана мед

Индустриалните метали поевтиняват заради страха от рецесия, заяви в предаването "Тази сутрин" Боян Рашев, експерт по управление на околната среда и ресурсите.

Той подчерта, че поевтиняването на индустриалните метали са заради три основни причини: COVID локдауна в Китай, прибраните печалби от финансовите играчи и страха от рецесия заради високото покачване на лихвите.

Цените на индустриалните метали продължават да са исторически високи, въпреки че в последните месеци цинк, никел, алуминий поевтиняват. Причината е огромното търсене и геополитическата обстановка. В момента на всички държави са им необходими огромни количества метали, защото инвестират в инфраструктура, каза Рашев.

"България е много напред както по добива на руди, така и в производството на конкретни базови метали като мед. България е на трето място в света по износ на нерафиниран мед. Главно се изнася за Германия и Китай. В България секторът е развит най-вече в добив на олово, цинк, мед и злато", добави той.   

Високи инвестиции в добив на метали, който да изпревари търсенето им са необходими в следващите години, за да посрещнат глобалните ресурсни нужди. Някои метали стават наистина важни, подчерта експертът.

"Зелената сделка е пожелание, сега в света има нужда от нефт, газ и въглища"

Независимо от необходимостта от метали за производството на основните технологии, на които се основава Зеления преход (батерии за електромобили, ветрогенератори), към този момент икономиката зависи много повече от въглищата и горивата.

"Енергийното потребление е скочило рекордно в историята, в момента има връщане към въглищата. Случва се в Европа, случва се и в България, където огромна част от електроенергията се произвежда от въглищните централи. Зелената сделка е пожелание в моментната ситуация в света – имаме нужда от нефт, газ и въглища", посочи още Рашев. 

Според него страната ни в момента е остров на стабилност в енергийната система именно благодарение на добива на въглища, а забраната от 2011 г. за търсене и проучване за шистов газ е пропуск за България.

Вижте повече във видеото.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст