
Тръмп се надява за търговско споразумение между САЩ и ЕС
Първото споразумение с Великобритания вече е факт
Какви промени направи общината
Кметът на община Велико Търново внесе предложение за промяна на повече от 20 основни местни наредби, което ще позволи всички данъци, такси, услуги, санкции и т.н. да се издължават и в евро освен с левове. Превалутирането е предвидено да се извърши при действащия фиксиран курс от 1,95583 лева за едно евро.
По разчет България трябва да замени лева с европейска валута от началото на 2026 г., като в продължение на година цените трябва да са с две показания. Новите текстове в наредбите са предложени за разискване на постоянните комисии към местния парламент, а същинското им гласуване ще стане на предстоящото след празника на града редовно заседание на Общинския съвет, съобщава в. "Борба"
Законът за въвеждане на еврото в България не предвижда промени при заплатите при приемането на новата валута, но те трябва да се превалутират по текущия курс.
Гражданите ще могат да отидат в Българска народна банка, във всеки един клон на търговска банка и във всичките около 2700 клона на „Български пощи“, за да си обменят левовете с евро, и този процес може да трае колкото време искат. Единствената разлика е, че след първите шест месеца търговските банки и пощите имат възможността да наложат някакви такси, докато Централната банка завинаги ще обменя левове в евро, и то безплатно.
Българският лев на практика отдавна е фиксиран към европейската валута поради това, че Валутният борд навремето го обвърза с германската марка. Това стана още през 90-те години след сериозна финансова криза в страната. 1 евро ще отговаря на 1,95583 лева. Именно този курс е заложен и за обмена на парите след въвеждане на европейската валута, както и във всички наредби и ценоразписи за услуги на Община Велико Търново.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Първото споразумение с Великобритания вече е факт
Кои са най-посещаваните дестинации?
Как ЕС пази потребителите чрез системата Safety Gate?