Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Там са съсредоточени най-големите надежди за откриване на въглеводороди
В източната част на блока "Хан Аспарух", намиращ се в изключителната икономическа зона на България в Черно море, са съсредоточени най-големите надежди за откриване на въглеводороди и по-специално на природен газ. Това посочиха от "ТоталЕнерджис ЕП България", цитирани от БТА.
Това са показали резултатите от проведеното през 2020 г. второ сеизмично проучване на блока, което е извършено от консорциума на "ТоталЕнерджис" и "ОМВ Офшор България" (чийто акции са собственост на дружеството "О Ем Ви Петром", в което освен австрийският енергиен гигант участва и едноименната румънска компания), след като са били анализирани данните в периода 2021-2022 г.
Ръководителят на поделението на френската компания у нас Ив Лю Стънф, посочи, че "в момента се оценява възможността да направим сондаж в началото на 2024 г.". Начинанието е рисковано и скъпо - търсят се нови инвеститори, включително и от българска страна.
"Тъй като прокарването на дълбоководен проучвателен сондаж в Черно море е рисковано и скъпо, активно търсим трети партньор за проекта, за да споделим разходите и рисковете. Насочваме се предимно към международни компании с опит в дълбоководното проучване, но сме отворени и за участие на българската държава", казва още Лю Снъф.
През април 2022 г. разрешението за търсене и проучване на нефт и природен газ в "Блок 1-21 Хан Аспарух" беше удължено с две години, като именно планираният сондаж в близост до турските залежи ще бъде ключов за установяване на това дали в средносрочен план страната ни ще може да добива собствен природен газ и по този начин да продължи с усилията си за диверсифициране на доставките на синьо гориво.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи