Германия няма да плаща за газа в рубли

БГ Бизнес

За ветото на Германия атомната енергия да получава достъп до финансиране специално пред bTV държавнияt министър по европейските въпроси на федералната република Анна Люрман

Ще плаща ли Германия газът в рубли? С Люрман разговаря Кристина Баксанова.

Енергийната сигурност е една от много актуалните теми в момента в Европа.  България и Полша вече не получават руски газ, защото отказаха да плащат в рубли. В края на май и Германия ще е подобна ситуация. Какъв ще е германският отговор и какви мерки ще бъдат предприети?

Съвсем ясно е, че ние ще спазим нашите договори. Те предвиждат да се плаща в евро или в щатски долари. Всичко останало противоречи на договорите. Ние няма да плащаме в рубли и в Германия усилено се подготвяме да бъдем независими от руските доставки. По отношение на въглищата това вече е факт. По отношение на петрола ще се случи в близките месеци. И газа трябва много бързо да станем независим от руските доставки. Това ще постигнем по три начина: трябва да диверсифицираме енергийните източници и ни е необходим внос от други държави.  От друга страна, трябва да намалим потреблението на енергия.  Това ще стане постигнем като инвестираме в енергийна ефективност –  по-добре да изолираме сградите, като напреднем в намаляване на енергоемкостта на производствените процеси.  Точно това правим заедно в Европа. И това е добре не само за нашата независимост и сигурност, но и за климата.

Германският външен министър, г-жа Бербок, заяви, никога повече енергийни доставки от Русия. Изпълнимо ли е това?

 

Това е декларираната цел от нашето федерално правителство – да станем независими колкото е възможно най-скоро от каквито и да било доставки на изкопаеми енергийни източници. Искаме да бъдем неутрални спрямо климата до 2045 година. Разработихме много амбициозен план. Според него спешно трябва да инвестираме във възобновяема енергия – от слънцето и вятъра. И да използваме енергията по-ефективно. Много изследвания и много на брой експерти казват, че е възможно и изпълнимо. И е полезно не само за нашата независимост и сигурност, полезно е и за климата, и за околната среда.

По отношение на газа - когато настъпи юни, какво ще означава това за Германия?

Да видим какво ще се случи дотогава. Досега сме свидетели как президентът Путин непрекъснато ни поднася изненади. Неприятни изненади. И трябва да кажем, че мнозина не реагираха на тази брутална война. Важно е да сме заедно и солидарни и да реагираме солидарно, за да можем да си окажем помощ при възможно прекъсване на доставките.

Европейската комисия класифицира атомната енергия като зелена енергия.  Германия избра налагане на вето. Възможни ли са някакви компромиси? Защото България и някои източноевропейски страни се подготвят за модернизация на старите атомно-електрически централи.

При конкретното решение на Брюксел ставаше въпрос за това дали финансовите инвестиции в АЕЦ може да се класифицират като устойчиви за околната среда. Не беше решение дали дадена държава има право или не да използва атомна енергия. Ние в Германия твърдим, че за нас атомната енергия не е устойчив енергиен източник, защото не знаем какво ще правим с атомните отпадъци. Известно е, че отработеното гориво крие много рискове и вреди. Затова казахме не на подобна класификация, която обаче не може да бъде спряна от едно единствено вето. Едновременно с това обаче нашата позиция е, че всяка държава определя своя енергиен микс. Ето защо България и Франция имат свободата да решават "за" или "против" атомната енергия.

За това кога Германия очаква да се разрешат отворените въпроси между България и Северна Македония, четете на btvnovinite.bg.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст